Az USA nem engedi megregulázni az internetet

„El sem tudom képzelni, miért nem írták alá” – adott hangot meglepetésének Hamadoun Touré, a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) főtitkára, miután egy főként nyugati országokból álló koalíció tagjai, élükön az Egyesült Államokkal tegnap este bejelentették, hogy nem írják alá a Dubajban rendezett, történelminek szánt világkonferencia zárásaként az ITU által készített új távközlési világegyezményt.

Ahogy többször is beszámoltunk róla, az ITU tervezete sok kritikát kiváltott, főként azért, mert centralizáltabbá és állami szinten szigorúbban felügyeltté tenné az internet ellenőrzését. A tervek szerint több kontrollszerepet is kivennének a főként amerikai székhelyű szervezetek kezéből, és egyrészt még létrehozandó nemzetközi szervezetek kezébe, másrészt nemzeti hatáskörbe utalnának bizonyos feladatokat. Az ellenállás vezetői természetesen az USA kormányzati és ipari szereplői, akik tegnap kijelentették, hogy ők ugyan kompromisszumképesek, viszont nem járulnak hozzá ahhoz, hogy a jelenlegi többszereplős irányítási modellt felváltsák az ITU teljesen más alapokon nyugvó, a centralizációt előtérbe helyező modelljével.

wcit

Az ITU vezetői tagadják ezeket a vádakat, szerintük az amerikaiak (és a hozzájuk csatlakozók) egyszerűen nem értik az új egyezmény szövegét, amelyben az ITU szerint csak technikai megoldások szerepelnek, politikaiak nem, és teljesen alaptalan például a szólásszabadság miatt aggódni. Touré azt is kijelentette, hogy az egyezmény alá nem írása komoly károkat fog okozni a felhasználóknak, és különösen az internetes infrastruktúrával kevéssé ellátott fejlődő országok járnak majd rosszul.

Formailag a 2015. január 1-jén életbe lépő szerződést elfogadják ugyan – a 152 résztvevő országból körülbelül 140-en aláírják –, ám az világos, hogy az egyezmény az Egyesült Államok támogatása nélkül csak „írott malaszt”.

Előzmények