Ez is eljött: megkezdi működését az európai navigációs rendszer

A Galileo, Európa műholdas navigációs rendszere 2016. december 15-én elindítja kezdeti szolgáltatásait a közigazgatási szervek, vállalkozások és a lakosság számára.

Az Európai Bizottság (EB) tegnap jelentette be, hogy a Galileo rendszere készen áll az indulásra, és alapszintű szolgáltatások bevezetésével használatba lehet venni.

Elżbieta Bieńkowska, a belső piacért, valamint az ipar-, a vállalkozás- és a kkv-politikáért felelős biztos így kommentálta az eseményt: „A Galileo működésbe lépése nagy eredmény Európa számára, a közelmúltban kidolgozott űrstratégiánk egyik első hozadéka. A világ legpontosabb műholdas navigációs rendszerének megtervezését és megépítését célzó összehangolt erőfeszítések révén valósulhatott meg. Bizonyítja Európa technológiai kiválóságát, az európai szakértelmet és az elkötelezett törekvést a műholdas szolgáltatások és applikációk biztosítására. Egyetlen európai ország sem vihette volna ezt végbe egyedül.”

Mit tud jelenlegi állapotában?

A kezdeti szolgáltatásokra vonatkozó nyilatkozattal, amelyet az EB Brüsszelben fog hivatalosan kiadni ma, csütörtökön, a Galileo a következő szolgáltatások ingyenes nyújtását kezdi meg az amerikai GPS-szel együttműködve:

  • veszélyhelyzetek kezelésének támogatása: ma órákba telik, mire egy elveszett személyt megtalálhatnak a tengeren vagy a hegyekben. A kutatás-mentés szolgáltatás segítségével (Search and Rescue Service – SAR), a Galileóval kompatibilis jeladóval segélyjelet adó személyt hamarabb megtalálhatják és kimenthetik, mivel a felderítési idő 10 percre csökken. A szolgáltatás későbbi továbbfejlesztésével a segélyjel leadója is értesítést kap majd arról, hogy meghatározták a hollétét, és útban van a segítség
  • pontosabb navigáció a lakosság számára: a Galileo nyilvános szolgáltatása ingyenes piaci helymeghatározási, navigációs és időmeghatározási szolgáltatást fog nyújtani, amit az okostelefonokba vagy az autók navigációs rendszerébe épített, a Galileo jeleit használó lapkakészletek (chipsets) révén lehet majd igénybe venni. 2016 őszén piacra kerültek ilyen okostelefonok, és azok e jelek révén immár pontosabb helymeghatározást nyújthatnak. 2018-ra a Galileót minden Európában forgalomba hozott új járműmodellbe beépítik, és az több eszköz számára tökéletesített navigációs szolgáltatást fog nyújtani, valamint lehetővé fogja tenni az e-segélyhívó rendszer használatát. A navigációs eszközöket használók különösen a nagyvárosokban élvezhetik majd a Galileo által biztosított pontosabb helymeghatározás előnyeit, ahol a magas épületek most gyakran blokkolják a műholdas jeleket
  • jobb időbeli összehangoltság a kritikus infrastruktúrák számára: nagy pontosságú órái révén a Galileo lehetővé teszi a banki és pénzügyi tranzakciók, a telekommunikáció és az intelligens energiahálózatok megbízhatóbb időszinkronizálását. Ez hatékonyabbá fogja tenni a működésüket
  • biztonságos szolgáltatások a közigazgatási szervek számára: a kormányzati ellenőrzésű szolgáltatása (Public Regulated Service – PRS) révén a Galileo olyan közigazgatási szerveket is támogatni fog, mint a polgári védelmi szolgálatok, humanitárius segélyszolgálatok, vámhivatalok és a rendőrség. Különösen ellenálló és teljesen titkosított szolgáltatást kínál majd a kormányzati felhasználóknak nemzeti veszély- vagy válsághelyzetekben, például terrortámadások esetén, a szolgáltatások folyamatosságának biztosítása érdekében

A Galileo kezdeti szolgáltatási nyilatkozata azt jelenti, hogy a Galileo műholdjai és földi infrastruktúrája már működésre készek. Jelei rendkívül pontosak lesznek, de még nem folyamatosan elérhetők. Ezért a kezdeti szakaszban az első Galileo-jelek más olyan műholdas navigációs rendszerekkel együttesen használhatók, mint a GPS.

Az elkövetkező években új műholdak kerülnek majd pályára a Galileo konstellációjának bővítéseként (a november közepi felbocsátás után állt fel a minimális működést biztosító, 18 műholdból álló rendszer), ami fokozatosan javítani fogja a Galileo világszintű elérhetőségét. Várhatóan 2020-ra válik teljessé a konstelláció, akkorra fogja elérni a Galileo a teljes működési kapacitását.

Azóta történt

Előzmények