Mi az a Kiberbiztonsági Index?

Mennyire biztonságos jelenleg az internet? Hányan válhatnak gyanútlanul a kiberbűnözők áldozatává manapság? És hányan estek már áldozatul?

A Kaspersky Lab a hónap elején jelentette be, hogy társultak a B2B International piackutató céggel, hogy rendszeres nagyméretű online felméréseket végezzenek különböző országokban azzal a céllal, hogy értékeljék az internetfelhasználók online viselkedését, aggodalmaikat, problémáikat és hogy hogyan védekeznek a lehetséges veszélyekkel szemben. A Kaspersky Cybersecurity Index ezeken az adatokon alapszik, melyeket felhasználók ezreitől gyűjtöttek a világ minden tájáról.

Az index három, félévente mért mutatóból áll, melyek segítségével felügyelhető az átlagos internet felhasználók kockázati szintje.

  • Aggodalom indikátor az emberek azon százalékát mutatja, akik úgy hiszik, hogy kibertámadás célpontjai lehetnek. Ez az indikátor jelzi, hogy a felhasználók mennyire vannak tisztában a veszélyekkel
  • Áldozat indikátor azonosítja a felhasználók pontos számát, akiket valamilyen kibertámadás ért az adott kutatási időszakon belül – például adatszivárgás vagy online zsarolás
  • Védelem indikátor azon felhasználók számát mutatja, akik valamilyen biztonsági megoldást telepítettek azokra a készülékekre, amelyeken az internetre kapcsolódnak. Ez az adat a számítógépeket és a mobilkészülékeket is tartalmazza

A Cybersecurity Index (melynek mostani pontos számadatai a következők: 21%-29%-60%) egy részletes felmérésen alapszik, melyet 2016 augusztusában végeztek 21 országban. Az adatok szerint öt felhasználóból csak egy (21%) hiszi, hogy valamilyen online veszélynek van kitéve. Ugyanakkor a felhasználók majdnem egyharmada (29%) esett a kiberbűnözők áldozatául (8%-nak törték fel valamilyen profilját és 22%-nak fertőzte meg készülékét vírus). A felhasználók csak 60%-a telepített biztonsági megoldásokat az összes készülékre, melyeken az internetre kapcsolódnak. Az index bizonyítja, hogy manapság sok felhasználó alábecsüli a kiberveszélyek súlyosságát.

„Azért alkottuk meg az indexet, hogy felhívjuk a felhasználók, a média és a kereskedők figyelmét a kiberbiztonság fontosságára. Úgy hisszük, hogy manapság sok felhasználó nem számít arra, hogy kibertámadás áldozata lehet, ezért nem telepítenek biztonsági megoldásokat készülékeikre és felelőtlenül viselkednek online. Ez könnyű célponttá teszi őket a kiberbűnözők számára. Az index tükrözi ezt a hozzáállást: manapság az emberek 29%-át éri online támadás. Az összes internetfelhasználót arra ösztökéljük, hogy javítsanak a kiberbiztonságukon és viselkedjenek felelősségteljesebben saját és szeretteik biztonságának érdekében. A biztonság közös felelősség” – nyilatkozta az indexről Andrei Mochola, a Kaspersky Lab fogyasztói osztályának vezetője.

Azóta történt

Előzmények

  • Gonosz Pokémon

    Az ügyesen álcázott trójait tartalmazó alkalmazást törléséig már több mint félmillióan töltötték le, eddig több ezer sikeres fertőzéssel lehet számolni.

  • A legújabb Android is átverhető

    A Kaspersky jelentése szerint a Gugi, a trójai bankvírus túljárt az új Android 6 operációs rendszer eszén – ehhez persze szüksége van a felhasználó közreműködésére is.

  • A kiberbűnöző is vállalkozó

    Miért adta bérbe a hírhedt kiberbűnöző csoport a leghatékonyabb eszközét?

  • Egy új vírus az ipari és fejlesztőcégekre vadászik

    A Kaspersky Lab az ipari és a mérnöki szektor ellen elkövetett támadások új hullámát fedezte fel több országban világszerte – kampányt Operation Ghoulnak nevezték el.