Karácsonyra szánt játékkonzolokkal csaltak áfát

A kiadott közlemény szerint a bűnszervezetet budapesti illetőségű ügyvezetők irányították, olyan cégek élén, amelyek játékkonzolok és játékszoftverek forgalmazását és javítását végezték az ország egész területén, bűnszervezetben működtetett hálózatban. Az adómentes beszerzéseknek és a számla nélküli értékesítéseknek „köszönhetően” a termékeket így az itthoni piaci árnál lényegesen olcsóbban tudták kínálni.

A gyanú szerint az elkövetők az árut egy külföldi cég nevében közösségi beszerzésként belföldi nagykereskedőktől szerezték be számlával, nettó áron. Az így beszerzett termékek kisebb részét szabályosan értékesítették, azonban nagyobb részét a szlovák cég papíron fiktív cégeknek adta tovább. Ezek a „bukócégek” a nettó áron vásárolt áruk után állítottak ki áfás számlát, mintha azt megfizették volna, majd a termékeket webáruházaknak és vidéki kisboltoknak értékesítették.

Országos razzia

Az öt megyét érintő akcióban 85 pénzügyi nyomozó, pénzügyőr, adórevizor és informatikus szakember egy időben 34 helyszínen kapott zöld jelzést a nyomozati cselekmények megkezdésére. Házkutatásokat tartottak a bűnszervezetben szereplő cégek és könyvelőik székhelyein, a cégek által működtetett üzletekben, szervizekben, a bűnszervezetet irányító és az abban közreműködő személyek lakóhelyein, továbbá a termékeket árusító nagykereskedések telephelyein. Feltehetően a karácsony közeledte miatti megrendelési hullám hatására plafonig telített üzletekből és raktárakból több mint hétszáz különböző gyártmányú és tárkapacitású játékkonzolt foglaltak le a pénzügyi nyomozók, mintegy 67 millió forint értékben.

A nyomozás bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folyik. Az elkövetők tettükért akár tízévi szabadságvesztéssel is számolhatnak.

Az adóhatóság ugyan nem nevezi meg a konkrét üzleteket, de az origo.hu-nak megerősítették, hogy a budapesti Hunyadi téren lévő Konzolok szervize nevű üzletben játékgépeket foglaltak le a fent említett esettel kapcsolatban, és ezt alátámasztja a cég közleménye is – legalábbis a vizsgálatot, mivel közlik, hogy valóban kiszállt hozzájuk a NAV december 3-án, de rövid leállás után továbbra is működnek, és igyekeznek visszatérni a „normál” üzletmenethez.

Azóta történt

Előzmények

  • Hatalmas fogás: újabb kiberbűnözői hálózatot számoltak fel

    Az egész világra kiterjedő akció következtében az online repülőjegy-értékesítésben érdekelt csalókat fogtak el.

  • Hackerek is segítik a NAV munkáját

    Biztonsági szakembereket is hadrendbe állít a NAV, hogy kiszűrjék azokat a próbálkozásokat, amelyek az online kasszák rendszerének kijátszását célozzák.