Infokommunikációs K+F központ lesz Budapesten

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) és az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) pályázati úton K+F és innovációs központot kíván létrehozni a legújabb, harmadik/negyedik generációs (3/4G) mobil infokommunikációs technológiák és rendszerek vizsgálatára - tudhattuk meg a mai hivatalos bejelentés alkalmával Kovács Kálmán minisztertől és Boda Miklóstól, az NKTH elnökétől.

A Mobil Kommunikációs Kutatás-fejlesztési és Innovációs Centrum egyik feladata olyan nyitott, vezeték nélküli teszthálózat és alkalmazásfejlesztési infrastruktúra kiépítése (3G/4G testbed), amely alkalmas a XXI. század mobil kommunikációs technológiáinak kutatására és fejlesztésére, a K+F eredmények implementálására és tesztelésére, valamint fejlett mobil alkalmazások kipróbálására valós és független környezetben. A központ felállítása esetén a jövő infokommunikációs technológiáinak olyan kutató-fejlesztő bázisa jön létre Magyarországon, melynek révén hazánk a mobil távközlési technológiák egyik K+F központjává válhat a világon.


 

Az egyetemi kutatásokon és ipari együttműködésen alapuló központ világszínvonalú kísérleti terepet nyújt a hazai és külföldi kis-, valamint középvállalkozásoknak, hogy korszerű szolgáltatásokat és multimédiás, személyre szabott alkalmazásokat fejlesszenek ki. A mobil K+F központ lehetőséget ad a magyar szoftveripar megerősödésére, arra, hogy a hazai IT cégek korszerű, versenyképes termékekkel jelenjenek meg a globális infokommunikációs piacon; ezáltal új, innovatív munkahelyek jöhetnek létre magasan képzett szakemberek számára. A kifejlesztésre kerülő fejlett alkalmazások egyes elemei megjelenhetnek a hamarosan kiépülő harmadik generációs (3G) mobil rendszerekben is.

A Mobil Kommunikációs K+F és Innovációs Centrum létrehozásához és működtetéséhez az NKTH négy év alatt összesen 1,8 milliárd Ft támogatást nyújt a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap forrásaiból. A központ létesítését és tevékenységét az IHM 200 millió Ft-tal támogatja. A pályázat végeredményét még ebben az évben kihirdetik, azonban nem kell ahhoz különösebb jóstehetséggel rendelkeznünk, hogy a megfelelő hátteret a Budapesti Infopark infrastrukturális adottságai és a már jelenlévő technológiai cégek (például az Ericsson), illetve a Műegyetem és az ELTE személyi- és tárgyi feltételei jelenthetik, tehát a pályázat végeredményét akár boritékolhatjuk is. A pályázati felhívás elolvasható az NKTH weboldalán.

Azóta történt

Előzmények