Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • M1995

    aktív tag

    Azt olvastam, hogy a legtöbb körzetben 70-80% amiben meghatározták a monopólium veszély témát, New Jersey már 55%-tól foglalkozik az üggyel, gondolom ezért akarja az ügyészség ott tárgyalják. (60%-nál van USA-ban az iPhone)

  • M1995

    aktív tag

    válasz Landro #14 üzenetére

    Főleg úgy, ha a másik játékos öngólokat lőtt több mint egy évtizeden át.

    Ügyész vádja: az Apple hibája az amerikaiak az iMessage "börtönében" vannak. Arról nem beszélt, a Google kb. 10 féle chat appba fogott bele és még Android platformon belül sem default az övék, ahogy az sem az Apple hibája a szolgáltatók (GSMA) semmi értelmeset nem csináltak az RCS szabvánnyal. Mégis most a vádirat szerint azért nehézkes a chat, mert az Apple nem adott ki iMessage for Android appot. Arra már nem gondolt az ügyész, ha kiadtak volna ilyet, akkor még több iMessage user és akkor az megint monopol téma lenne.

    Ügyész vádja: amerikai fiatalok 80-90%-a iPhone user és nem tervez váltani. Arról nem beszélt miért alakult így: a divatos social media appok először inkább iOS-re jelentek meg, az Android fragmentáció okozta kamera API probléma miatt rosszabb minőségű képek voltak Androidon. Apple szintű vásárlói elégedettség és márkahűség nem a semmiből keletkezik.

    Amikor lett volna 3. szereplő (Microsoft Nokia Lumia Windows Phone), azt a platformot a Google akadályozta a versenyben a Gmail, YouTube, Maps visszatartásával, a hatóságok félrenézésével. Mivel a Google bevétel alapján már egy reklámcég (nem is lehet mobil Chrome-ra adblocker kiegészítőt rakni) és nekik a Nexus/Pixel csak hobbi projekt volt kétes minőségbiztosítással és támogatással, így az átlag amerikai számára maradt az iPhone vagy Samsung, USA-ban gyakorlatilag Android = Samsung. Érdekes eset így, hogy az amerikai kormány egy amerikai cég ellen avatkozna be.

    Most hoznának törvényeket, hogy az Apple filozófiájával ellentétesen a zártabb iOS nyitottabb legyen és legyen XY lehetőség mint Androidon. Akkor emiatt még több Samsung user válthat iPhone-ra, ha már ott is megkapja azokat a lehetőségeket, nőhet az iPhone részesedése, megint jöhet a bíróság?

    Szerintem addig megy ez a pereskedés, bírságolás a szabadság nevében, hogy sajnos annak a választása sérülhet, aki azért választotta az iPhone-t, mert az Apple bizonyos technikai döntéseket eldönt helyette. Új EU törvény kapcsán is ezen gondolkoztam el. Vannak dolgok, amiben lehet és kell is szabályozni. Viszont nem hiszem jó, ha a törvények alapvetően megváltoztatják a terméket a cég filozófiájával ellentétesen. Az már akkor valami más lesz. Érdekes EU DMA kijött és a Spotify, Epic, Microsoft, Mozilla stb. mind elégedetlenek továbbra is. (warez vérpistike is, mert a sideload lehetőség nem olyan sideload lehetőség lett) Alig lépett életbe a böngésző választó képernyő EU-ban, már vizsgálja a bizottság, hogy nem elég jó így.

    Remélem nem az lesz a vége, hogy iOS frissítéskor 20 kérdéses egyenként 5 oldalas technikai magyarázatos kérdőívet kell user arcába tolni, hogy válasszon milyen funkcióra milyen appot akar. Az kicsit messzebb kerülne a "just works" filozófiától szerintem.

  • M1995

    aktív tag

    válasz janeszgol #24 üzenetére

    #27

    EU DMA miatt vette ki a Google azt. Úgy ítélték meg az már versenyellenes integráció.

    Miért tűnt el a térkép a Google keresőből, és mi erre a megoldás?

    Én ott is azt gondolom, amit iOS - Android kérdésben, aki már a Google keresőt választotta alapból Bing, Duck helyett, akkor miért ne lehetne kényelmesen a többi integrált részt (Google Maps) használnia? Erővel törvénnyel belenyúltak, hogy a cég nem részesítheti előnyben a saját egyéb szolgáltatását a találati oldalon. Szerintem user szabad választása megvalósult ott, hogy a Google keresőt használta cím kereséskor és nem mást. Most ha akarod a megszokott kényelmet mókolhatsz plusz kiegészítővel vagy közvetlenül a Google Maps oldalára kell menned keresni. Vagy átváltasz és a Bing keresőt használod, ott működik a gyors módszer a találati oldalon, mert a Bing kereső egyelőre nem esik a DMA alá az alacsony részesedés miatt. (iMessage ellen ugyanezért nem büntet az EU)
    (Microsoftnak csak a Windows kereső Bing integrációban kellett változtatni, a Windows részesedése miatt)

    Ha az Apple kapcsán tapsolsz az EU-nak, a Google kapcsán szidod az EU-t, az számomra érdekes.
    Ugyanilyen alapon amiért az Apple-t előveszik, a Google is a keresőjében hátrányosan megkülönbözteti a versenytársakat (többi térképes szolgáltatást) és ezért lépett az EU. A jószándék érthető, ha a megvalósítás olyan mint a cookie figyelmeztetés törvény, user számára kényelmetlenebb.

    Szóval vigyázzatok mit kívántok, vagy csak addig jó szórakozás amíg az Apple-t ütik a hatóságok, ha az általad használt szolgáltatás változik a törvények miatt, az már baj? :F
    Próbálom magyarázni a témában, hogy ha törvényhozók baltával nekiesnek egy terméknek a piacon a szabadság nevében, lásd iPhone, azzal nekem mint iPhone user sérülhet az user experience, amiért direkt ezt választottam más okostelefon helyett. De kapom érte az ívet. Most veled Google keresőben ugyanaz történt, romlott az user experience számodra, akkor ne mérgelődj, hajrá törvények, nem? ;]

  • M1995

    aktív tag

    válasz Dragon3000 #29 üzenetére

    Fordítva te is fogadd el, hogy te választhatsz 10 féle cég telefonja közül, ha az tetszik jobban mert azon a rendszeren van sideload. Miért kellene megváltoztatni azt az egyet a piacon (iPhone) ami alapvetően más a többi okostelefontól? Amit adott tulajdonságai (zártabb szoftver előnyei) alapján választottak sokan. Ha törvényileg megváltozik egy rendszer, akkor csökken a választás szerintem.

    Sok rész dolgot lehet szabályozni, viszont nem vagyok híve annak alapvető működésbe , ami bizonyítottan sikeres, erővel beleszólni.
    Amiben valóban user experience javulás lenne, azt én is támogatom, hogy üssék a cégeket. Pl. fotók, jelszavak, emailek kényelmes export-import egyik szolgáltatásból a másikba. (Apple Keychain egy példaként baromira le van korlátozva, csak Mac-en lehet exportálni a jelszavakat, iPhone-on, Windows iCloud Passwords és icloud.com nem lehet.)

    Fizetési módok felőlem legyen több, ha a bank az AP-t is támogatja továbbra is. Bármit bárhonnan sideload ne legyen.
    20 kérdéses kérdőív frissítéskor ne legyen, hogy milyen default böngészőt, kamera appot, felhőt, email és naptár appot, számológép stb. akarsz, hiszen bármire rá lehet húzni a versenyellenes dolgot: iOS vezérlőközpontban az Apple saját számológép és lámpa funkció van előnybe hozva, milyen dolog.

    Szerintem nem fair ha a Spotify, Epic stb. célja az kvázi ingyen használhassák más platformját. (DMA nem elég jó nekik)

    Szerintem az se jó, ha tágan megfogalmazott törvények miatt a gyártó azt se tudja majd technikailag mit lehet és mit nem.

    Lett a random lista böngésző választó képernyő, mégis most vizsgálják így se jó, mert nincs elég információ, csak a nevük. Ha az Apple kommentálja technikailag mi a különbség, az lesz a baj, ha az adott böngésző írja oda "modern szuper böngésző" az semmitmondó információ user számára.

    A böngésző motor kapcsán szerintem visszafele sülhet el a szabadság törvény. A Chrome a legelterjedtebb böngésző így is, a chromium motor vezet, a Firefoxot a Google tartja életben, a Microsoft feladta a saját motort chromium kedvéért, tehát ha már iOS-en is a chromium motor javára hoznak törvényt, akkor még több hatalom lesz a Google kezében. Szerinted az jó?

    (A reklámipart is meg kellene már szabályozni.)

    Szerintem a szellemet már kiengedték a palackból, új törvények miatt átalakulnak az integrált rendszerek, szolgáltatások, gyártó kötelezve recept változtatására, a változásokat viszont keveslik a rivális cégek, egyes vásárlók visszasírják a régi recept ízét, de már csak új lesz, így csökken a választás szerintem a több választás törvény miatt.

  • M1995

    aktív tag

    válasz miqlas #34 üzenetére

    Nem mindegy, képzeld. Mert alapvetően megváltoztatnak egy terméket, amit azért választottam mert olyan amilyen. Ha az lesz évente feldobja a böngésző választó képernyőt, és akkor ilyen alapon a többi funkcióra is lesz alternatíva választó képernyő, ha minden hónapban vizsgálatokat indítanak, ha nem kerül be egy funkció EU-ban mert. Ha tegyük fel a Gecko Firefox jobban szívja az akkut, (mint Mac-en) ha a weboldal fejlesztők majd csak Chrome-ra optimalizálnak, az mind érint. A DMA sideload nem lesz elég az Epic féléknek. Mint rokonságban IT support eddig így nézett ki:
    - figyelj valamit kiírt egy weboldal, egy app lehet káros?
    - nem, zárd be a tabot stb. kész
    Teljes szabadság sideloaddal már vissza kellene kérdezni, hogy nem telepített akármit bárhonnan?

    Túl sok opcióval megszűnik az iOS "just works" kényelmessége, új funkciók mindig új bugokkal járnak még zárt rendszeren is, akkor pláne ha nyitottabb lesz. Ha az iOS-ből külső nyomásra törvényileg egy light Android lesz filozófiában, azzal szűkül a kínálat a piacon.

    Te logikáddal visszakérdezek: nem kötelező a korlátolt, zártabb iPhone-t venni a csúnya Apple-től, választhatsz más okostelefont ahol szabadság és lehetőségek, akkor miért nem lehet békén hagyni a másikat, ami kezdetek óta egy adott filozófiát követ és azzal lett sikeres?

    Böngésző választó képernyő: a Mozilla és a Vivaldi már tovább panaszkodnak ez se jó nekik így és EU vizsgálja már. EU-ban iOS 17.4 ugye feldob egy randomizált listát a böngészők nevével és ikonjával, ha user rábök az áruházi adatlapon további információk. De a cégeknek ez se jó, mert a böngésző választó képernyőre akarnak 10 oldal információt vagy nem tudom. Gondolom, ha az Apple kiírná a Safari mellé, hogy az iPhone-hoz optimalizált böngésző az iPhone gyártójától és akkubarát, akkor ezért kezdenének sírni a cégek.
    Mi lesz a vége, valami politikai bizottság fogja az iOS-t készíteni? Egyébként még ki se adták a saját motoros böngészőiket ezek a cégek, de a panasz már megy. Mint a Spotify perelt, hogy az Apple Music előnyben az integráció miatt, Apple mondta tessék lett HomePod API, aztán a Spotify azóta se élt a lehetőséggel.

    Az Epic a Google elleni perben most azt kéri a bíróságon a Google-től az Epic áruháza a Play áruházban lehessen ingyen persze, mintha valami istenadta joguk lenne más platformján jelen lenni feltételek nélkül, követelik a Google-nek ne legyen szabad exkluzív üzleteket kötni, ami vicces az Epic-től hiszen az Epic Games Store az exkluzív üzleteken épült fel és mellesleg csak azt bizonyították eddig, hogy 12% jutalékkal csak veszteségesek. Mellesleg régen a dobozos szoftver világban 70% nem a fejlesztőhöz került, a digitális világban 70% a fejlesztőhöz kerül, indie esetében több is, szóval csak viszonyításként.
    Ja és ugye az Android sideload lehetőség eddig ott volt, a részben kínai Epic mégis szarrá perelte a Google-t, tehát semmi nem elég nekik se, az iOS DMA sideload se lesz elég nekik, nagyobb álszentek mint a cégek amelyeket perelnek. Mesélnek a platformok kinyitásáról, szabadságról, aztán ott van a Linux ami maga lenne a kánaán szabad platform és mégis direkt kijelentették nem fogják a Fortnite-ot kiadni Linux-ra.

    USB-C: remélem megvan az Apple hozzátette a magáét a kifejlesztéséért és piacra kerüléséért, az első mainstream laptop a MacBook volt csak az új porttal 2015 elején, akkor meg azért kritizálták. Telefonnál megmondták a Lightninggal kb. egy évtizedre terveznek, mert mindössze 3 év után a kiegészítők elterjedtsége miatt felesleges és nem túl környezetbarát lett volna már 2015-ben újra iPhone portot cserélni, nagyjából így is lett az évtized és a maga idejében évekig a legjobb port volt, amíg a Samsung Galaxy S8-ig (2017) a fos microUSB-vel szarakodott.

  • M1995

    aktív tag

    válasz miqlas #55 üzenetére

    1,5 milliárd iPhone & iPad kötelező webkit nyomós ok volt, hogy ne csak Chrome-ra dolgozzon mindenki. Ha az új törvények ezt kiveszik az Apple kezéből (EU-ban most megtörtént) és a piacvezető Chrome befolyása tovább nő, azzal a hatóságok a Google-t segítik a verseny kedvéért hozott törvénnyel, mintha nem lenne elég hatalmuk az interneten.

    (Egyébként ha már törvényileg belenyúlnak dolgokba, szabadság nevében, akkor kezdjenek azzal is valamit, hogy sokszor a mobil honlap direkt szar, hogy az embert az adatgyűjtő appok felé tereljék inkább.)

    #44
    "Mi a gond a böngészőkiegészítőkkel? A Chrome webáruházban van mindenféle"

    Android Chrome-on is? Nincs, mert a Google reklámcég nem engedi, hiszen egyre jobban mobil böngészés felé tart a világ. Közben ügyész szerint user ellenes Apple-nél iOS Safarihoz egy átlag user is kényelmesen tud kiegészítőt az App Store-ból. Mert "okosító" kiegészítők nélkül már netezni se lehet kényelmi és biztonsági szempontból se, a reklámpiacot nem akarják megrendszabályozni.

  • M1995

    aktív tag

    válasz miqlas #58 üzenetére

    Mobilon (is) globálisan és Európában is a Chrome a piacvezető messze. [kép] [kép]
    EU-ban most a nagyobb verseny miatt hozott törvénnyel papíron a már vezető Chrome járhat jól.
    A Firefox, Vivaldi részéről valami más is kellene, rá se férnek a grafikonra, pusztán az EU-nál lobbizás és egy böngésző választó képernyő nem fogja felfuttatni. Desktop Firefox pedig azért van bajban, mert ott a weblapok "works best with Chrome" problémája, a Gmail, YouTube stb. véletlenül Chrome-ban gyorsabbak, Geforce Now hivatalosan nem, HEVC támogatás stb.

    Szerintem az is lehet, a böngésző motor téma füstje egyelőre nagyobb mint a lángja. Nem kapkodják el a saját motoros verzió kiadását, még a Google sem, talán várnak az USA per végére? (ami még évek?) A Mozillától már nyilatkozták, hogy nem biztos megéri nekik külön EU verziót csinálni iOS-re. A Firefoxot így is a Google pénze tartja életben. Hozzájuk képest óriási hal, a Microsoft is feladta a saját motoros böngészőjét. Mobilon a Safari az egyetlen jelentős nem chromium böngésző az iPhone miatt. Az Apple telefont árul a saját rendszerével, semmi értelme nekik a Safarit másra kiadni, ők a saját vásárlóikat célozzák, illetve a weben se muszáj harcolniuk a Google-lel, az App Store hozza nekik a pénzt.

  • M1995

    aktív tag

    válasz janeszgol #70 üzenetére

    Másik oldalról nézve pedig szerintem jó, hogy iOS kötelező webkit ellensúly ott van a Google befolyása ellen. EU-ban ez most megszűnt, szabad a pálya a Chrome-nak. Így a Chrome meglévő fölénye, befolyása nőhet még tovább az internet felett, az egész piacon. Ezt ne felejtsd ki a képletből. A verseny nevében hozott törvény a mobilpiacon is meglévő fölényes Chrome-ot segíti.

    User szempontból pedig: Android Chrome jó böngésző? Szerintem nem, hiszen nem lehet kiegészítőket használni.
    iOS Safari kiegészítőket lehet kényelmesen. Akkor melyik user ellenes...

Új hozzászólás Aktív témák