Új hozzászólás Aktív témák

  • HANDO88

    senior tag

    A legolcsóbb eljárás az iráni. Át kell venni az irányÍtást felette. :DDD

    Vagyok aki voltam,leszek aki vagyok.

  • flashpointer

    őstag

    "...majd az irányítóközpont megsemmisítése"
    Jó és ezt több ezer km-re vagy esetleg ha a föld másik oldaláról vezérlik hogy gondolták?

    Vagy ha európából irányítanak egy drónt ami ellenséges (az ellenség innen irányítja) de épp a közel-keleten repdes akkor dobnak ide is pár tonna demokráciát?

  • Vladi

    nagyúr

    Sárkány ellen sárkányfű? :Y

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Cifu

    nagyúr

    válasz flashpointer #2 üzenetére

    Jó és ezt több ezer km-re vagy esetleg ha a föld másik oldaláról vezérlik hogy gondolták?

    Ez esetben a kommunikációt műholdakkal oldják meg a Drón és a központ között - itt jön képbe adott esetben a műhold-elhárítás, avagy a műholdak lelövése.

    De az ilyen műhold-irányításű UAV / UCAV (utóbbi a harci, felfegyverzet drónok rövidítése) per pillanat a viszonylag ritkább a nem NATO országokban, és csak a technikailag fejlettebb, saját műholdas, katonai adatkapcsolatra képes országok képesek rá. Ilyen mondjuk van kettő Kína és Oroszország... Belátható időn belül esetleg még India. Ha ezekkel hadakozik ilyen téren, akkor már régen rossz.

    Egyébként a valóban fejlett (nagy magasságban repülő) drónok ellen az RWS-ek alkalmatlanok, mivel ezeknek a géppuska-kaliberű fegyverekkel felszerelt tornyok effektív lőtávolsága függőlegesen ~2km körül mozog.

    Ez az egész történet egyébként valójában az un. "swarming-UAV" (falkában, vagy rajban közlekedő, és így harcoló, általában "egyszer használatos" drónok) felderítését és megsemmisítést végezné (ez benne van az eredeti hírben). Itt apró (mondjuk 3-25kg körüli) drónokra kell gondolni, amelyek kamikaze módra, némi robbanóanyaggal a hasukban támadják a célpontot. A veszélyességét az ilyen támadásnak az adja, hogy már most beszerezhetőek olyan olcsó quadcopter drónok, amelyek képesek néhány kg terhet elvinni (ilyenekkel oldja meg az Amazon például a drón alapú házhozszállítást), ezeket pedig könnyen lehet katonai célra felhasználni, rajokban, tömegesen használva ráadásul igen veszélyesek lehetnek. Ezek ellen egy géppuska is hatékony lehet, de még a mai szinten megvalósítható, néhány-tíz kW teljesítményű lézerek is.

    Szóval itt nem a Predator és Raptor szintű, nagy méretű drónokra kell gondolni...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Cifu #4 üzenetére

    Mondjuk kérdés milyen alakzatban repülnek ezek a rajok. Mert ha eléggé zárt, akko rpl egy 35 mm-es repeszlövedék pont jó ellenük. Mint pl az Oerlikon AHEAD. OK, egy ekkora gépágyú nem éppen HMMWV kompatibilis, de mondjuk fix pontcélok esetén ez éppen nem számít.

  • egyedülülő

    őstag

    válasz Cifu #4 üzenetére

    Mindig öröm olvasni, ha valaki járatosabb a hadászati témakörökben. Ritkán van szerencsém hozzá. :R

    "Ha lenéznénk az űrből a földre, nem látnánk az országhatárokat. Csak egyetlen kis bolygót látnánk."

  • Dominó85

    veterán

    The US Navy Saga: Attack of the Drones" - még mindig nem tudom szánni az amerikai "népet".

    * Péter - 06302461862 *

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #65675776 #5 üzenetére

    Egen, csak ilyen rendszerből van kettő (három), az Oerlikon AHEAD-en túl a Bofors 3P (40 és 57mm-es űrméretben). Ezek pedig nem túl elterjedtek. Az US ARMY szempontjából az is a probléma, hogy náluk nincs géppuska kaliber feletti csöves légvédelmi rendszer. Az egyetlen mobil közellégévdelmi rendszerük az Avenger. Szlusz-passz. Ennek van egy 12.7mm-es géppuskája, és Stinger rakétái. Utóbbiak ha esetleg rá is tudnának fogni egy ilyen mikro-drónra (amúgy esélyesen nem, mivel a hőkövető fejüket inkább a gázturbinákhoz méretezték), egyértelműen overkill lenne használni őket.

    Az M6 Bradley Linebacker-t kivonták (átalakították őket sima M2A2/A3 Bradley IFV-ké), az 20mm-es gépágyúval felszerelt M163 Vulcan Air Defense System-t még 1994-ben, a Sidewinder rakétára épülő MIM-72 Chaparral-t 1998-ban vonták ki.

    Ennyi, az US ARMY légvédelmét kvázi a Patriot rendszer és no persze az USAF látja el. De a drónok ellen kellene valami megoldás. Itt jönne a képbe egy új védelmi rendszer, most ezen ötletelnek.

    Hogy mi lesz ez? Az nagyon jó kérdés. De esélyesen már nem a HMMWV-n (Hummeren) fog megjelenni, hanem az utódján, a JLTV-n, amelynek a végleges konfigurációját / gyártóját 2015 végén akarják eldönteni. Ebben az érdekesség, hogy nincs alapvetően RWS-re (belülről távirányított fegyvertorony) dedikált verzió, van a Heavy Guns Carrier, ami M2(A1) nehézgéppuskát takar, kézzel kezelt toronyban, és van a Close combat weapons carrier, ami M2(A1) nehézgéppuskát vagy TOW páncéltörő rakétaindítót vihet. Az RWS elméletben a GP (általános célú) verzióra ajánlják, de a meglévő RWS-ek kézi célzással eléggé reménytelenek szerintem egy swarm-taktikát használó UAV raj ellen, de igazából még egy egyszerű helikopter ellen is (lévén az RWS-eken inkább 7.62mm-es (közepes) géppuska szokott lenni, nem pedig a 12.7mm-es nehézgéppuska). Tehát valami automatikus célfelderítő / azonosító / követő rendszert kell első körben prezentálni, ami képes a veszélyforrások felderítésére, azonosítására, kategórizálására, és szükség esetén automatikus megsemmisítésükre. Akár radar, akár optikai (látható fény és/vagy infravörös tartományban működő) érzékelővel. Na ilyen rendszer még nincs...

    Szóval akármi lesz, még hosszú évekre van...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Busterftw

    veterán

    Kisebb dronok/dron rajok ellen felszerelnek legturbinat egy nagyobb dronra/gépre aztán megcsapatni őket.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz flashpointer #2 üzenetére

    Ha ellenséges ország, akkor nincs gond, mehet a rakéta. Ha semleges akkor lehet küldeni egy alakulatot az elfogásra/felrobbantásra. Ha szövetséges terület, akkor egy telefon és kimennek a helyiek, hogy elfogják őket.

    Az egyetlen gond, ha feszült, de még semleges területről irányítják. De szerintem ott is lehetne venni egy helyi bandát, aki kellően agresszív.
    A másik gond, az az, ha az irányító katonai ereje felér az övékével és rendesen tudják védeni. De ez már totális háborút jelent, amit nem szeretnék átélni. Szerintem ott már nem a drone lesz a legnagyobb gond.

    A távolsággal meg nem tudom mi bajod van. Egyrészt szinte a világ minden pontján van bázisa az USÁ-nak. De ha nincs is, 24 óra alatt a földön bárhova el lehet érni.

  • flashpointer

    őstag

    válasz Ghoosty #10 üzenetére

    24 óra pont elég egy mobil (pl konténeres) irányítóközpontnak hogy kamionon kellő távolságba jussanak.
    Egyébként ha ennek a veszélye fennál gondolom ők sem lennének hülyék elfedni az irányítást, vagy valami átjátszással nem közvetlenül irányítva vagy a jövőbeli informatikai hadviselésre gondolva úgy láttathatják mintha budapestről irányítanák, közben meg észak-koreából. Akkor aztán majd lehet mutogatni hogy ki volt, meg a helyi szervek is kimennek és néznek mint a tejbetök.

    Vagy már casus belli miatt sem kell senkinek meghalnia vagy megsérülni, a szemetek lebénítottak minket, vissza akarnak lökni a középkorba, szokásos megelőzőtámadás duma aztán mennek is (1-2 ellenség technológiáját használó drón pl le is zuhanhat hogy legyen kézzelfogható bizonyíték is, de persze azt is mi irányítjuk) . Közben meg a saját informatikai csapatuk tört be magukhoz egy kis kárt okozva azt a látszatot keltve hogy az ellenség volt.

    Szerintem ez a "küldünk egy rakétát" mentalitás igen csak meg fog változni , mert így hogy ennyire nem kötött helyhez az irányítás, megfoghatatlan, sőt ha megfelelően van kivitelezve a felderítése ugyan nem lehetetlen (mint most a kódolásoknál) de annyi idő és erőforrás lesz hogy nem éri meg, mert mire megtalálják rég nem lesz aktuális.

    cifu:
    Valami repeszfelhős bofors gépágyú szerintem elég hatékony lenne, akkorát még gumikerekes jármű is elbírna, de lánctalpas biztos.
    Vagy majd reneszánszukat élik az orosz tunguzka típusú légvédelmek :)

    [ Szerkesztve ]

  • Cifu

    nagyúr

    válasz flashpointer #11 üzenetére

    24 óra pont elég egy mobil (pl konténeres) irányítóközpontnak hogy kamionon kellő távolságba jussanak.

    Feltételezve, hogy sem repülőgépről (rádióelektronikai felderítés - ELINT), sem drónról, sem műholdról nem követik őket...

    vagy valami átjátszással nem közvetlenül irányítva vagy a jövőbeli informatikai hadviselésre gondolva úgy láttathatják mintha budapestről irányítanák, közben meg észak-koreából.

    Azért ez annyira nem egyszerű ilyen szinten, például műholdas adatkapcsolat esetén eleve szűkek a lehetőségek, és nyilván az ISP-k is megadnak (meg kell adjanak) minden segítséget a hatóságoknak, hogy felderítsék a forrásokat.

    Szóval ez messze nem annyi, hogy na, veszünk egy bolti quadcopterból száz darabot, aztán majd a világ másik feléről vezéreljük. Először is azért nem, mert azoknak a quadcoptereknek (de még a katonai swarm UAV-knak is) a hatótávolsága viszonylag kicsi, tehát esélyesen csak abból az országból (vagy a közvetlen szomszédságból) lehet csak indítani, ahol a célpont van. Itt kezdődik a dolog. Aztán pedig a kereskedelmi drónoknál nincs műholdas adatkapcsolatra lehetőség, a hagyományos rádiókapcsolat hatótávolsága kicsi (legfeljebb pár km, szélsőségesebb és drágább verzióknál, illetve katonai drónoknál pár tíz km körüli), tehát az átjátszó bázisokra is szükség van, amik ismét felderíthetőek ELINT eszközökkel.

    Harmadrészt pedig a veszélyforrásokkal nagyon is tisztában vannak a hadseregek, ezért mikor a mobiltelefonnal indított IED-k (improvizált bombák) elkezdtek megjelenni, válaszul nagy fehér antenna-oszlopokat, GSM zavarókat rendszeresítettek a járműveken. Ezek után a mobiltelefon alapú IED-k hatástalanok lettek. Ezért is nem biztos, hogy "hard kill" megoldásról lesz itt szó, hiszen egy "soft kill", vagyis rádiózavaró rendszer is kellően hatékony lehet, hiszen ha távirányításúak a drónok, akkor rádióirányítás nélkül nem sok vizet zavarhatnak. Ehhez már autonóm (önálló, külső irányítás nélküli) drónokra lenne szükség.

    Szerintem ez a "küldünk egy rakétát" mentalitás igen csak meg fog változni , mert így hogy ennyire nem kötött helyhez az irányítás, megfoghatatlan, sőt ha megfelelően van kivitelezve a felderítése ugyan nem lehetetlen (mint most a kódolásoknál) de annyi idő és erőforrás lesz hogy nem éri meg, mert mire megtalálják rég nem lesz aktuális.

    A fentiekből fakadóan korántsem ennyire egyszerű a helyzet. Még egyszer: a kereskedelmi drónoknál nem megoldható a műholdas irányítás, vagyis hogy a világ másik feléről vezérled azt. Erre per pillanat csak a katonai szintű nagy méretű drónok képesek. Az itt felhozott "swarm-drónok" esetén első sorban szintén katonai drónokra kell gondolni, mert civil szinten ez detto nem elérhető még könnyedén. Feltehetően az US ARMY is inkább katonai drónokra céloz a programban. Az ilyen katonai drónoknál pedig megint az az elsődleges probléma, hogy műholdas adatkapcsolatra egyik, még jelenleg fejlesztés alatt álló drón sem képes. Az, amit vizionálsz, még nagyon messzi van a realitásoktól, és inkább autonóm "Hunter-killer" (önirányító, a célpontokat maguktól felderítő és megsemmisítő) drónokra vonatkozik, de ott nem is kell irányító konténer - csak olyan merész ember, aki hajlandó a célpont közelébe szállítani, és ott elindítani az önvezérlő drón-falkát.

    Valami repeszfelhős bofors gépágyú szerintem elég hatékony lenne, akkorát még gumikerekes jármű is elbírna, de lánctalpas biztos.

    A Bofors 3P-ről már írtam a #8-as hsz.-ben. Az 57mm-es változat jelenleg csak a tengerészeti alkalmazásban van, a 40mm-es pedig csak vagy telepített, vagy a CV9040 lövészpáncélosban megtalálható, utóbbit kizárólag a svéd hadsereg rendszeresítette (a CV90 család többi vásárlója kisebb kaliberű, 30 vagy 35mm-es gépágyút kért a saját változatába).

    Alapvetően akár a 25-30-35mm-es gépágyúk megfelelhetnek a célnak, de... De először is alkalmassá kell tenni időzített repeszgránátok (a civil szlengben "flak") használatára, amire a legtöbb hagyományos rendszer nem alkalmas, ez a dedikált légvédelmi rendszerek sajátja. Ilyet például a németek terveznek a 8x8-as GTK Boxer alvázára, egy, a lent említett Oeriklon AHEAD rendszerre építve:

    Boxer SysFla rendszer makett egy kiállításon

    Ez viszont korlátozottan használható rendszer, hiszen kvázi akkor minden egység mellé kellene legalább egy ilyen légvédelmi rendszer, hogy megvédje őket az eféle drón támadásokról.

    Emiatt szeretne az US ARMY valami könnyű és hatékony rendszert, amit könnyen felszerelhető a meglévő járművekre. Ezért merült fel inkább a rádiózavarás vagy RWS tornyok alkalmazásának lehetősége, és nem igazán opció az eféle nagy űrméretű gépágyúk alkalmazása.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Rive

    veterán

    válasz Cifu #12 üzenetére

    Hümm.

    Az emlegetett olcsó, légcsavaros drónok ellen nekem afféle füstgránát méretű (ugyanonnan kilőhető), levegőben percekig elúszkáló cérnafelhő-gránát jut eszembe :DDD

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Ghoosty

    őstag

    válasz flashpointer #11 üzenetére

    Abból indult ki a dolog, hogy be tudják mérni, meg tudják határozni a központ helyzetét. Természetesen, ha ez nem megy, akkor értelmetlen dolog arról beszélni, hogy hogyan gondolják megsemmisíteni.

    Ha már kamionról beszélünk és mozgatják, onnan már csak annyi a dolog, hogy valakit a közelben készenlétbe állítanak. Első beméréskor 24 órán belül eljutnak a közelbe, második bemérésnél már közel vannak sokkal kevesebb idő is elég. Meg amíg kergetőznek, addig sincs drone irányítás.

  • flashpointer

    őstag

    válasz Ghoosty #14 üzenetére

    Most ezt úgy mondod mintha csak oda kellene menni és kihúzni a konnektort :D
    Jó kis kelepcét lehet így előkészíteni.

    Ma még valóban nem kell annyira tartani műholdas irányítástól, de 15 éve ki gondolt volna arra hogy most bemész a boltba és veszel egy olyan fpv repülőt felszereléssel mindennel amivel 80-100 kmre repkedhetsz?
    Még 15 aztán ki tudja milyen olcsó lesz a műhold minden sarokra jut egy.
    Meg ha valaki rákapcsolódott egy kereskedelmire és onnan irányít akkor kap az is egyet valami kalóz miatt és egy országnak nem lesz se internet semmi? :)

  • Ghoosty

    őstag

    válasz flashpointer #15 üzenetére

    Szerintem egy sima gránát javíthatatlanra szét tud cseszni egy ilyen rendszert. (Legalábbis a nyilvános képek alapján simán.) Szóval kb kihúzod a konnektorból.
    Az eredeti koncepció az volt, hogy semleges területen mozognak, ott meg nem fogja hadsereg védeni és feltételezem, hogy felderítés meg fogja előzni a rajtaütést, ami leleplezheti a kelepcét. Ilyenre szerintem pár fős alakulatot küldenek szóval a kelepcével max azt a pár főt tudod likvidálni. Mondjuk azok drága katonák.

    "de 15 éve ki gondolt volna arra hogy most bemész a boltba és veszel egy olyan fpv repülőt felszereléssel mindennel amivel 80-100 kmre repkedhetsz?"

    Gondoltak komolyabb dolgokra is, mint totál elektromos autó tömegesen, repülő autók. Ezek meg nem jöttek be.

    A jövővel kapcsolatban még annyit, hogy amíg nem tudod, mi jöhet, addig nem tudsz ellene felkészülni.

Új hozzászólás Aktív témák