Új hozzászólás Aktív témák

  • Shim

    őstag

    pár éve még arról szóltak a hírek, hogy a plc meghalt, képtelenség normális, megbízható és gyors netet létrehozni ilyen úton. akkor még gyakran szakadt, csomagvesztés túl nagy volt, mindezt modem sebességgel. jó látni, hogy sikerült kiküszöbölni a hibákat.

    Religion – causing genocides over differing imaginary friends

  • ngabor2

    nagyúr

    A rendszer elsősorban a kis településeken működőképes, ugyanis a nagyobb városokban található transzformátorállomásokon a jel nem jut át.

    asszem ez is megoldott dolog, a trafó előtt ''leveszik'', utána ''ráteszik'' a jelet. itt inkább arról lehet szó, hogy kistelepüléseken kisebb a zavarás, és kevesebb ember miatt a rendelkezésre álló sávszél jobban kihasználható.

  • CYBERIA

    őstag

    válasz ngabor2 #2 üzenetére

    És az a poén, hogy ez Románia. Nem Franciaország, nem Olaszország, mégcsak nem is EU.

    APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz CYBERIA #3 üzenetére

    Idehaza is van már jópár éve működő BPL rendszer, sőt alig pár hónapja tavaly év végén volt valami sajtóhír Nyíregyházásról hasonló teszt próbálkozásról. Szóval elvégve 50-100 fős teszt táboron a világon mindenhol vannak ilyen projectek. Csak ezek nem igazán nőnek ennél tovább mivel alapjaiban elhalnak, sajnos nem igazán életképes ez a technológia. Szóval nehogy azt hidd le vagyunk ezzel maradva, évekkel ez előtt idehaza is voltak ilyennek kísérletezgetések de mind kudardba fulladt.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ngabor2 #2 üzenetére

    Az a vicc hogy amcsiban, ausztráliában és sok más felé a világban ezeket a rendszereket mint a kistelepülésekre szánkják mert ott lenne gyakorlati hasznuk. Ezzel szemben a pilot-teszt projecteket mind nagyvárosok sűrűn lakott részein indítják mert csak ott tudnának annyi előfizetőt összefogni hogy rentábilis legyen a beruházás. Ez az alapjaiban ellentmondó dolog az ami évek óta használhatatlanná teszi ezt a technológiát.

    Ki lehet vinni kistelepülésre, és az áramkábelen akkor lesz majd egy LAN a településen belül de az még nem internet, ezt a hálózatot rá is kell csatlakoztatni az internet gerincekre. Optikai uplink pedig nincs ezekhez a településekhez.

    Pont azért nincs ADSL sem ezen településeken mert nincs optikai kábel az adott településig mert olyan drága lenne kiépíteni ami évtizedek alatt sem térülne meg. Egy LAN-t ADSL-en is bármikor ki lehet alakítani, beraknak egy DSLAM-ot a telefonközpotnba, modemet az előfizetőkhöz és kész, ez nem olyan nagy költség, a kérdés az hogy kapcsolódjon a DSLAM ha nincs optikai kábel?

    Ezért csinálják a távközlési cégek az hogy a normál beszédcélú rézdróton 2mbps-es trönkökön vagy G.SHDSL-lel trükközve alakítanak ki gerinckapcsolódást, de ennek kapacitása és megbízhatósága messze nem ugyanaz mint az optika. Ez csak amolyan szegény ember barkács megoldása.

    De kábeltv esetén sem olyan nagy történet megoldani a visszirányt a probléma egy kistelepülés esetén ott is hogy kapcsolódjon ez a belső LAN a külvilághoz ha nincs min.

    És ez a probléma BPL esetén ugyanúgy fenn áll, szóval messze nem úgy van ahogy a cikk állítja, ez a technológia közel sem olyan világmegváltó mint ahogy beállítják.

  • shabbarulez

    őstag

    ''További fejlesztési irányok: széles sávú, kérésre történő televíziós képátvitel, távoktatás, távmunka stb.''

    Ehhez viszont kapacitás is kellene. Az elterjedt BPL rendszerek jellemzően 14Mbps jelsebességre képesek ami gyakorlatban úgy 6-8Mbps-et jelent, ezen osztozik az összes trafó mögötti user aki a hálón lóg. Ez pedig édeskevés televíziós képátvitelre, főleg sok user esetén.

    Persze lehet hallani újabb fejlesztésekről amik már állítólag 200Mbps jelsebességre is képesek, ennek talán a fele használható is lenne a gyakorlatban, csak épp nem igen akarnak elkészülni. Szabványa még mindig nincs a technológiának, talán 2007-re lesz ha elkészül, addig minden gyártó saját szájíz szerint tervez, ez pedig nem igazán jó.

    Ráadásul amit olvasni lehet arról ahol kipróbálták ezen új 200Mbps-nek beharangozott rendszereket ott igencsak csalódás a tapasztalat. A teszlaborokban elért hatalmas átvitelekből terepen minden szerte foszlik, az interfeneciák és a kábelminőségek miatt csak töredék sebességeket tudnak realizálni, az is rengeteg probléma árán. Sok nagy cég próbálkozott már ezzel, de pár pilot project után hagyták az egészet a fenébe mert nem hozott olyan eredményeket ami mellett üzletileg megérné vele foglalkozni.

    Talán majd 1x kiforrja magát a technológia - ha egyáltalán valaha képes lesz - és ha lesz még egységes szabvány aminek hatására talán lesznek nagy volumenű eszközgyártók is akik le tudják nyomni az árát akkor talán jobban elterjedhet. De ez még sok évvel odébb van, addig pedig a meglévő rendszerek is még tovább fejlődnek és azokhoz képest már közel sem biztos hogy életképes alternatíva lesz egy BPL rendszer. Mindenesetre a hosszú távú prognozósik 5-10 év távlatában nem jósolnak nagy jővőt ennek a technológiának, maximum 1-2%-os piaci részarány a broadband techológiák között.

  • Shim

    őstag

    válasz shabbarulez #4 üzenetére

    a cikk PLC technológiát emleget, te BPL-t (eddig én is BPL-ről hallottam csak). van vmi különbség? ahogy nézem mindkettő simán ''internet-over-power line''-ként definiálja magát...

    Religion – causing genocides over differing imaginary friends

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Shim #7 üzenetére

    Ugyanaz a kettő, csak más rövidítésből összerakva. Itt európában PLC-ként szeretik nevezni, azon kívül a világ más részén jellemzően BPL-ként hivatkoznak rá. Mivel nemzetközi sajtóban hetente többször lehet BPL-es hírekbe botlani, míg európána belül sokkal ritkábban így a BPL jobban megragadt bennem.

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák