Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peppa

    tag

    Én értettem félre azt, hogy itt az ajánló algoritmusok működéséről van szó?

    pl. a FB esetében a hírfolyamodat egy algoritmus válogatja, a folyamatosan keletkező beláthatatlan mennyiségű adathalmazból. A tartalmat nem az FB gyártja, de ő válogatja Neked. Kérdés, hogy emögött az algoritmus mögött milyen szándékok vannak? Amikor egy gyerekkel szemben ül egy számítógép a másik oldalon és egyetlen célja, hogy minél tovább ott maradjon az adott gyerek a gép előtt, arról már tudni lehet, hogy a szélsőséges tartalmak felé fog fordulni a szelekció.
    A FB is tudja ezt, mert kiderült, hogy már rég volt róla felmérésük.

    Jogosnak érződik-e az a felvetés, hogy egy Social Media platform üzemeltetője (aki a szelekciót végzi) lemondjon a reklám bevételei egy részéről a gyermek felhasználók esetében, ezzel megvédve a képernyőidőt/reklámbevételt kimaxoló algoritmus káros hatásaitól? Nem egyenlőtlenek-e az erőviszonyok ilyen esetben?

    Ha kiveszem a szélsőséges tartalmakat a képből, mennyire vállalható az, hogy egy domináns IT cég kihasználja a piaci szerepét és a gyerekek potenciális gyengeségeit arra, hogy függőség felé manipulálja őket az árbevétele érdekében. Ez a fajta gátlástalanság számomra összehasonlítható a kábítószer árusítással, csak egy szofisztikáltabb szinten.

    [ Szerkesztve ]

  • peppa

    tag

    válasz Reggie0 #123 üzenetére

    Rátapintottál szerintem egy lényeges kérdésre: kötelező.
    Kötelező még egy kommentet írni, ahelyett hogy aludnék?
    Mennyire kérhető számon egy emberen az, hogy milyen viszonyban van a vágyaival, félelemeivel, mennyire szabad a döntéseiben? És egy gyerek esetében?

    A bevétel maximalizálásra beállított algoritmus, mi mást csinálna, mint egyre kifinomultabb technológiával az aktuális profilra szabva azt próbálja elérni, hogy a lehető legnagyobb eséllyel nézze meg a következő videót, hogy sodródjon, hogy ne legyen szabad a döntéseidben. Erre költenek végtelen pénzt, mert anyagilag megéri, ha sikeres az algoritmus.

    A kocsma mellet általában nem áll egy hölgy, aki pont minden arra járó zsánere, ismeri az összes kedvenc italát, viselt dolgait, lelkiállapotát, hogy mi történt vele ma és az elmúlt 20 évben, és nem teszteli napi szinten, hogy mivel tud rá hatni és mivel nem.

    És akkor ugyanezt egy gyerek esetében is el kell képzelni.

    [ Szerkesztve ]

  • peppa

    tag

    válasz Reggie0 #125 üzenetére

    Bocs, rosszul fogalmaztam. Nem a döntései utáni felelősségre gondoltam, mint számonkérhetőség, mert azzal egyetértek. A döntések szabadsága, hogy a félelmek és vágyak milyen szintjéig vagyok képes olyan döntést hozni, amivel utólag is egyetértenék.

    Szerintem a bent levő emberek számát változtatná meg nagyságrendileg a kocsma mellett álló és a social media valós helyzetben megvalósíthatatlan képességivel rendelkező személy.

    Azt is kérdezhetnéd mit változtatnak meg a reklámok?
    Ha semmit, akkor nem fognak reklámozni a cégek, mert kidobott pénz.
    De reklámoznak, mert számszerűen láthatóan kijön a matek, tehát változtat.

    Ha nagy léptékben nézem, akkor itt állunk a döntéseink szabadságával.

    Viszont ha valaki olyan helyzetbe hoz egy másik embert/gyereket, ahol előre tudható, hogy nem fog tudni szabadin dönteni, az megint egy másik helyzet. Ez azért elég sokszor megtörténik az életben, hogy valaki visszaél ezzel.

  • peppa

    tag

    válasz Reggie0 #125 üzenetére

    Saját döntése lesz, hogy bemegy-e a kocsmába? A felelősség lesz a sajátja, nem feltétlenül maga a döntés. De az mennyire saját döntés, amit nem vagyok képes befolyásolni? Mennyi ideg tudok úgy dönteni, hogy nem veszek levegőt? Vagy hogy a gyerek ordít a plázában, mert csokit kér? Vagy hogy a szomszéd kutyája átjár az én kertembe a dolgát elvégezni?

    A jog itt egy utólagos következmény, a döntés ezt megelőzi és itt vagyunk emberi szabadságunkért megküzdő lények. Arra gondoltam, hogy ezekért az erőfeszítésekért mennyire számonkérhető valaki, nem a tettek következményeiért.

    A social média pont ezt a játékot csinálja, hogy becsukja a szemét és azt mondja, hogy mindenki felnőtt (a gyerekek is), amikor a számok pontosan mutatják, hogy csőbe fogják húzni a nagyonagyonnagy részüket.

    Mennyire fair azt mondani, hogy ez így rendben van és ennek nem lenne jó határt szabni?

Új hozzászólás Aktív témák