Új hozzászólás Aktív témák

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    Imádom ezt a kengurus országot:)) a multkor meg olyan hír jött, hogy a letöltésekkel kapcsolatos ASVA (Izé, arrafelé nem tomm hogy hívják)-barát szabályozásokat letörték.

    Jó látni, hogy valahol működik a demokrácia (és az ellenzék, aki természetesen kritizál, nem kapásból korrupciós és egyéb politikai vádakkal, hanem szakmai kérdésekkel jön elő...)

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • N1

    tag

    válasz t72killer #1 üzenetére

    Igen, valahogy így kéne működnie minden országnak.:)

    (Kolombusz): ''Szivből kivánom neked, hogy valami barom, mondjuk aki a szar Ladáját, vagy BMW-jét versenyautónak hiszi bassza el valamelyik családtagodat, vagy téged.''

  • Chieftec

    őstag

    50-70Mbit..tetszik foleg, hogy FTTx. Remelem lassan itthon is elerunk valami hasonlo szintre es kevesbe lesznek asszimetrikusak a csomagok.

  • Ja no

    aktív tag

    válasz ALI_G #3 üzenetére

    vegyük át a lakatlan területeket. Azé a föld, aki belakja! ...vagy mi. :D

  • shabbarulez

    őstag

    Azért nem szabad egy cikkből messzemenő közetkeztetéseket levonni. Azért olvasgat nemzetközi sajtót az tudja mi minden történt Ausztráliában az FTTN fejlesztések körül. Anno jó 2 éve a helyi inkubens a Telsta elkezdett volna kiépíteni 5 milliár dollárból egy FTTN+ADSL2+ hálót és HSPA mobil hálót durván a lakosság 98%-ig, de az alternatívok, a kormány és az ottani NHH megtorpedózta mert szerintük túl sok lett volna az újonna kiépülő hálózat nagyker bérleti díja. Egy ideig harcolt a Telsra az elképzelései mellett, de miután látták reménytelen inkább törölték az egész 5 miliárdos fejlesztési projectet.

    Aztán az alternatívok eldöntötték hogy majd ők csinálnak nyitott FTTN hálót tök olcsón, amiből majd bárki bérelhet nagyon olcsón. Persze a szájuk sokat járt, nagy fellengzős tervek voltak, tettek annál kevesebb mert pénz az ugye nem volt hozzá, az üzleti kockázatot már nem merték bevállani. Aztán végül összeálltak az alternatívok egy konzorciumba G9 néven, de itt is inkább csak szájtépés volt hogy majd ők de olcsón csinálnak majd FTTN hálót és de olcsón fogják adni mindenkinek. Erre a Telsra csak azt mondta csinálják, ha tényleg olyan olcsón meg tudják csinálni akkor ők lesznek a legelső bérlők az új hálózaton mert olyan olcsón nekik is megéri hogy befektetés nélkül csak úgy beleülhetnek a kész jóba. Persze háló a mai napig nem lett belőle csak nagy a nagy ígérgetések folytak.

    A végén már odáig fajult el a dolog hogy az elmúlt hónapokban a sajtón keresztül nyilatkozat háború zajlott, a Telsra az alternatívokat és kormányzatot szidta hogy 2 évnyi töketlenkedés és igérgetés helyett semmi nem csináltak, ha engedték volna őket már rég kész lenne az új hálózat és használni is lehet. Persze az alternatívok a Telsra-t tartották fő bűnösnek, és végül már az állam is beszállt a nyilatkozat háborúba, kvázi mindeni a másikat tartotta felelősnek hogy az ígéretésen kívül semmi érdemi nem történt hiába voltak már évekkel korábban kész tervek a fejlesztésekre.

    Most úgy tűnik történni fog valami egy harmadik alternatív kapott a kormánytól lehetőséget, akiket persze pont azért támadnak mert külföldi érdekcsoport lett megbízva, nem a hazai G9 érdekeltség, vagy a hazai inkubens. Persze ez még mindig csak ígéret, kíváncsi leszek ilyen rövid idő alatt mit fognak majd kiépíteni.

    Azért az az 50-70 Mbps erősen PR, nem sok közel lesz a valósághoz, szokásos puffogtatás technológia csúcsértékekket amik a valóságban kivitelezhetetlenek, erősen a WiMAX szélsőértékére emlékeztet. A nagyvárosokban talán lesz, ha lesz egy új FTTN háló 1-1.5 km-nyire az ügyfelektől, onnan megmaradnak a réz érpárak. Így biztosítható hogy a legtávolabbi usernél is legalább a 12 Mbps elérhető legyen, de természetesen mivel ADSL a technológia 1 Mbps uploadnál többre nem érdemes számítani, főleg nem holni szimmetrikus előrésére ahogy azt korábban valaki írta.

    A városon kívüli részeken WiMAX hálózat lesz majd ahol sokkal nehezebb lesz kialakítani ezt a 12 Mbps minimum elvárást. Hiába van a technológiának maximum 70Mbps-es sebesség értéke az osztott sávszél és csak a bázisállomáshoz nagyon közel realizálható. A távoli farmok esetén ahol használni fogják ez nem fog teljesülni itt nagy távolságra sok farm fog csatlakozni így jóval szűközesbb közös osztott sávszélre. Ráadásul egy wireless háló rendelkezésre állás közel sem lesz olyan mint egy vezetékes és a kapacitásai is jóval szűkösebbek ahogy az a cikkben is szerepel.

    És nem lesz száz százalékos a lefedettség, 99-ről beszélnek bár szerintem azt sem fogják ilyen rövid idő alatt elérni. A maradék 1% állítólag már túlzottan drága lenne 200 millió többletet hozna ami úgy $2500/háztartás többlet.

    Kíváncsi leszek mi fog megvalósulni ezekből a nagyszabású tervekből 2 év múlva, az azért elég rövid idő. Csak nehogy megint az legyen mint az elmúlt 2 évben, ígérgetések a köbön, szájharc, de semmi tettek. Meg kíváncsi leszek az új hálón mennyire fognak az alternatívok olcsón kapacitást bérelni, ami miatt anno az eredeti fejlesztési terveket elvetették. Vajon teljesülnek ez a nagy elvárások vagy a végén ugyanoda lyukadnak ki csak közben eltelt 4 év tök feleslegesen.

    Az ausztrálók internet szempontból elég rossz helyzetben vannak, hisz kívül esnek az internet vérkeringéséből, távol a főbb csomópontokról, ráadásul egy kontinensnyi terület óceánnyi távolságokra feszik a főbb kapcsolódási pontoktól és nagyon kicsi a lakosság alig 20 millió fő, amiből jelenleg 4 millió előfizetés van. Ilyen kis piacra pedig nem igazán éri meg több ócenánt átívelő kábelt és nagy kapacitásokat kiépíteni, mert a csekély bevételek mellett kis üzlet van benne. Nincs is túl sok kábel a kontinensig, kevés szolgáltató kínál rajta kapacitást ami persze magas tranzit költségeket szül.

    Ez pedig megérződik a netet csomagok árain, ami ausztráliában igen drága, erősen forgalom korlátos és p2p shapinggel tarkított, hisz a szűkös sávszélesség kapacitásokat okosan kell szétosztani. Nemrég pl. az egyik alternatív elég komoly sávszél emelésre kényszerült a közelmúlt hatásai miatt, mivel a felhasználók forgalma jelentősen nő a youtube és hasonló netes videok és a p2p emelkedő forgalma miatt, ez pedig a költségek emelkedését is hozza. Így 5-40 dollárral emelték az amúgy is magas előfizetési díjakat. A legnagyobb csomag így már 180 dollárra nőtt(közel 30e Ft), up to 8 Mbps-es ADSL sebességen 60GB limittel, p2p shapinggel. Ennél nálunk jóval olcsóbban harmad áron lehet hasonló sebességű ADSL-t venni, forgalom korlát és p2p shaping nélkül.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz shabbarulez #6 üzenetére

    Hu, kész 2dik cikk lett a HSz-od:DDD

    Bár amekkora távolságok ott vannak, sztem a Wimax is kevés, műholdas kapcsolat kell pl Western Australia, meg a Northern Territories részekre...

    Hogy távol vannak a nagy csomópontoktól: azért Sztem tuti van pár optikai kábel Japán-Kína-Malayzia-Szingapúr irányába:)), ebből a szempontból nem féltem őket. Csakhát a netet a kontinensen belül szét kell osztani, márpedig elég nagy sivatag vár bekábelezésre...

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • shabbarulez

    őstag

    Deutsche Telekom makes play for local broadband network [link]

    Úgy tűnik a német DT is ott lesz az ausztrál FTTN hálózat befektetői között.

Új hozzászólás Aktív témák