Új hozzászólás Aktív témák

  • #71321344

    törölt tag

    Hú, ennek most de örülök! Megyek is kurzusokat böngészni.

    [ Szerkesztve ]

  • ABal

    őstag

    Én is oktatok online, és nagyon jónak tartom az ilyen lehetőségeket, mert néha csak azon múlik egy óra, hogy a hallgató egyáltalán eljut-e az órára. Ilyenkor jól jön, ha otthonról is elérhető az előadás, nem kell utazni hozzá. Ha még ingyenesen elérhető tartalommal is kombinálják, az duplán jó.
    Ha már a neves intézmények is támogatják az ilyen tanfolyamokat, talán egyszerűbb lesz elfogadtatni őket mint használható alternatívát azokkal is, akik ma még "Én ilyenben soha nem vennék részt, mert olyan személytelen!" felkiáltással elutasítják.

    "Mi a rosszabb, a tudatlanság vagy a közöny?" "Nem tudom, és nem is érdekel!"

  • Feketelaszlo

    senior tag

    Kicsit elhamarkodottnak érzem ezt az írást. A Coursera egy jó oktató oldal, de az Udacity és az edX talán jobbak - szerintem. Ha nyelvtanulás, akkor meg Duolingo. Egy gyűjtést és összehasonlítást megérne az internetes tanulás témaköre, pláne hogy jön a nyár és (talán) az emberek többsége szeretné valami értelmes és hasznos dologgal múlatni idejét.

  • BiP

    nagyúr

    Ha valaki új ismeretekre vágyott, az internet születése óta tanulhatott, rengeteg hasznos információt lehet találni, csak az érdeklődés kellett hozzá.
    Viszont az ilyen oktatási oldalak nagy előnyének tartom, hogy az itt a tudás, az információ rendszerezett, kurzusrendszerben lehet tanulni, az információ validált, van visszajelzés, vagy akár certificate-et is lehet kapni, ha valakinek ez fontos.
    Tényleg jó lenne egy összegyűjtés ezekről.

    [ Szerkesztve ]

  • opr

    veterán

    Húúú, köszönöm, ez nagyon tetszik, jelentkeztem is pár kurzusra így első nekifutásra :DDD

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Feketelaszlo

    senior tag

    válasz opr #5 üzenetére

    Ja igen, azt azért illik tudni, hogy a statisztika szerint a jelentkezők mintegy 10%-ának sikerül csak certifikátot szereznie, - a csúnyán szólva "be sem jár" előadásokra, tehát talán picit komolyabban kell kezelni, mint ahogy az ember elsőre gondolná, mert valóban hasznos tudást adhat - azért egy MIT, Yale vagy Berkley nem adná akármihez a nevét.

  • #71321344

    törölt tag

    válasz Feketelaszlo #6 üzenetére

    Így talán, egyszer majd valami értéket is képviselhet a papír. :K

    Vannak személyes tapasztalataid? Ha igen, milyen témában? Amiket fentebb is említettél miben jobbak?

  • opr

    veterán

    válasz Feketelaszlo #6 üzenetére

    Ez azért elég nyilvánvaló volt nekem is.
    Ponthogy olyanokra jelentkeztem, ami szakmába vág, de vagy ezért, vagy azért, de még nem tudtam belemélyedni vagy egyáltalán, vagy csak eléggé, viszont érdekelni meg érdekel. :)

    A certificate meg annyira nem érdekel, nem hiszem, hogy egy önéletrajzban sokat számítana, nekem meg a tudás számít, nem a papír ;)

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • pockhome

    senior tag

    én jelentkeztem VLSI CAD: Logic to Layout kurzusra, megpróbálom tisztességgel elvégezni, ha sikerül, írok róla egy cikket :K

    Girls call me ugly, 'till they find out how much money I make. Then they call me ugly and poor.

  • MarQs

    senior tag

    válasz opr #8 üzenetére

    ...pedig a projektet indítók valószínű épp azért kopogtathattak anno nevesebb iskolák ajtajain, hogy súlya is legyen a dolognak egy interjú során.

    Amúgy köszönöm az információt!
    Egyre inkább beigazolódik számomra az a sejtésem, hogy ma, kvázi társadalmi helyzettől és kortól függetlenül már egyre inkább csak az egyénen múlik, hogy mit szeretne az élettől. Persze, még mindig van előfeltétele a tudás megszerzésének, de egyre bővül a kör - a háló terjedésével egyre szélesebb a tárház és könnyebb az elérhetőség.
    Felzárkóztatás terén az utóbbi évek (évtizedek?) talán egyik legjobb hajtóereje lehet a technológia... és ezért kell továbbra is szorgalmazni a minél egyszerűbb, olcsóbb hozzáférhetőséget.

    Azt hiszem én is fektetek némi energiát a szóban forgó dologba!
    :)

    [ Szerkesztve ]

    "Vagy fejlődsz, vagy hanyatlasz, nincs stagnálás!"

  • Zsolizsoker

    csendes tag

    válasz MarQs #10 üzenetére

    Köszi az infót, valóban nagyon hasznos.

    zsolizsoker

  • musculus

    tag

    Nagyon köszönöm a cikket, már régóta gondolkodtam valami + szakmába való belekostolason!

    Homo sapiens non urinat in ventum - "And so it goes..."

  • Penge_4

    veterán

    válasz MarQs #10 üzenetére

    "ma, kvázi társadalmi helyzettől és kortól függetlenül már egyre inkább csak az egyénen múlik, hogy mit szeretne az élettől."

    Azért az angoltudást, mint előfeltételt ne felejtsük el.

    És akkor még nem beszéltem a szokásos 22-es csapdájáról. Vagyis a szakmák többségében (programozó nyilván kivétel, mert az ír egy programot és az már referencia) vagy gyakorlat kell, vagy társadalmilag széles körben elfogadott tudás (és a társadalmi is egy dolog, mert egy csomó mindenbe az állam is belepofázik, lásd a cikkben említett OKJ-s takarító és társai), de leginkább mindkettő. A friss diplomások is meg vannak lőve, mert nem tudnak gyakorlatot szerezni a szakmájukban, úgy meg nem kellenek sehova, mert manapság nem azokat az időket éljük, amikor a cégek röhögve szórják a pénzt, hogy "Vagy beválik, vagy nem."

    Munkaerő túlkínálat van, ami miatt a munkaadók diktálják a feltételeket. Ha van gyakorlott, nem kell a friss diplomás. Ha van fiatal, gyakorlott, akkor az idősebb, gyakorlott sem kell. Ha van család nélküli fiatal gyakorlott, akkor a családos fiatal gyakorlott sem kell. Ha van olyan, aki az államilag meghatározott bérkvóta fölé nem alkuszik, akkor ő a befutó. De ha találnak valakit, aki hajlandó még olcsóbban elmenni úgy, hogy valami fiktív marhaságot írnak be a foglalkozáshoz (amit nem kötnek diplomához), ezáltal még lejjebb tudja alkudni a bérét, akkor ő veszi át a helyét. És még neki is csak akkor van bebiztosítva a helye, ha nem jön a képbe ismerős, rokon, haver, stb. aki még nagyobb előnyt élvez.

  • CYBERIA

    őstag

    Minden nap felkerül a listámra 1-2 olyan link, amit jó lenne legalább átnézni, de inkább megtanulni. Az a baj, hogy egyenként is napok-hetek-hónapok kérdése. A lista csak bővül, én meg nagyon lassan „fogyasztom”. :N

    APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

  • vhunor

    őstag

    válasz Feketelaszlo #3 üzenetére

    Érzésem szerint jelenleg a Coursera a legátfogóbb ilyen oldal. Megnéztem a többi alternatívát is (lehet, hogy beleszerkesztem a cikkbe), de összességében talán ez most a legjobb, ha az ember ilyesmibe akar belekóstolni. Ha már megtette az első lépéseket, úgyis felfedezi magának a többi lehetőséget is.

  • zseko

    veterán

    Ez jó ötlet, és ilyenkor bánom mindig, hogy az angolt nem tanultam erősebben gyerekkorban :( Bár már akkor is nehezebben ment. Valamennyi angol tudás van, és szoktam olvasgatni angol egyszerűsített könyveket is, könnyített szókinccsel (~700, az 1000-es már kicsit megfog, Bookworms könyvek), de ez ide tuti kevés lenne :(.

    HR24.hu

  • zseko

    veterán

    válasz zseko #16 üzenetére

    Pedig találtam egy jót, ami érdekelne, igaz semmi köze ahhoz amit eddig tanultam :):
    Introduction to Art: Concepts & Techniques
    Az írott szöveget nagyjából még megértem (gugli translate segít néha :) ), a beszéltet csak kissé nehezen és nem mindent (keveset, igazság szerint), vannak itt videók is, vagy írott képzés megy?

    [ Szerkesztve ]

    HR24.hu

  • Lewzke

    őstag

    ha jól emlékszem már régebb volt mesterséges intelligencia kurzusuk, azt szerettem :C

  • emhem

    csendes tag

    válasz Feketelaszlo #3 üzenetére

    nem hiszem, hogy van értelme összehasonlítgatni ezeket, inkább kiegészítik egymást.

  • MarQs

    senior tag

    válasz Penge_4 #13 üzenetére

    Vess újra egy pillantást soraimra, láthatod hogy beleszőttem: "Persze, még mindig van előfeltétele a tudás megszerzésének...".
    Igaz, elsősorban nem erre gondoltam, mert szerintem korábban soha nem volt annyira elérhető és leginkább anyagilag kedvező megtanulni angolul, mint ma, ebből kifolyólag pedig sosem volt olyan széles körben lehetőség a versenyképes tudást megszerzésére, a specializálódásra, mint amire ma lehetőség van. Szerintem mára ez pusztán egyén és hozzáállás kérdése lett.

    A szabályozások (pl. állami, OKJ) csak keretet akarnak a szakmáknak, a minimumot írnák elő, ami nem feltétlen baj. Biztos emlékszel nem egy olyan korábbi hírre, hogy XY életét vesztette, mert munkája közben (takarítás) egyszerre használta a hipót és a vízkőoldót. Kvázi, az ilyen klórgázmérgezések és hasonló banális esetek kiszűrésére szolgálna mindez. Persze kivételek sajnos mindig is voltak és lesznek.

    A piac diktál. Annak van állása, akit elbír a gazdaság, mert olyan tudása van, amire szükség van. Ez kemény, de ma ez a helyzet, viszont sokkal könnyebb, ha bevalljuk magunknak, már jó ideje nem létezik az a modell, hogy élethosszig tartó munkahely. Ma az élethosszig tartó tanulásé a pálya, mert egy elátkozott, felgyorsult világban élünk. Ehhez viszont korábban nem létező segítséget nyújthat a világháló. Elméleti síkon tehát ugyanolyan tempóban lehet egy új irányba specializálódni, mint amilyen tempóban változnak a trendek.
    Persze abszolút értem mire gondolsz: emberek lennénk vagymi - nem robotok - akik gyakran a körülményeik áldozatai... mindezzel együtt fontos, bár gyakran fejben baromi nehéz az önmenedzselés. "A jó pap is holtig tanul."

    [ Szerkesztve ]

    "Vagy fejlődsz, vagy hanyatlasz, nincs stagnálás!"

  • janos1988

    addikt

    Ej, ha magyar nyelven létezne ilyen.

    https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

  • Penge_4

    veterán

    válasz MarQs #20 üzenetére

    "szerintem korábban soha nem volt annyira elérhető és leginkább anyagilag kedvező megtanulni angolul, mint ma"

    Ki mit ért anyagilag kedvező alatt. Én például azt nem, ha 5000 HUF-nál indul egy óra angol korrepetálás és 90-100 ezer a C típusú nyelvvizsga "kedvezménnyel, akciósan, csak most, csak itt".

    Neten meg olyan anyagok nincsenek, amik normálisan megtanítanak (a nyelvtanra is). Vagy ilyen általános iskolai szint van, mint személyes névmások és hasonlók, meg alap szókincs, vagy magas szint ami meg pont a nyelvtani hiányosságok miatt nehéz. Átfogó, ami lépcsőzetesen végigvezet a szinteken olyan nincs.

    "A szabályozások (pl. állami, OKJ) csak keretet akarnak a szakmáknak, a minimumot írnák elő, ami nem feltétlen baj."

    Főleg ha valaki baromi sok pénzt vesz fel cserébe azért, hogy a kiszolgáltatott embereket tovább szopassa. Elhiszem, hogy van olyan debil, akit még takarítani is intézményes keretek között kell megtanítani, de leginkább az a gáz, hogy mivel az ilyen-olyan segélyek néven folyósított valami a rezsire nem elég, nemhogy még enni is, ezért ezek az emberek bizony rohadtul nem ráérősen lógatják a lábukat (persze van ilyen is) és a szerződés apróbetűs részeibe van ám olyan (mivel "nincs ingyen ebéd" és ebbe a tanfolyam is beletartozik), hogy ha pl. nem teljesíted az óraszámot nem vizsgázhatsz. Még ha amúgy 5-ösre is vizsgáznál, mert tudod az anyagot.

    Egyik volt osztálytársam így szopta be. Pultosként dolgozott egy kocsmában (több éves gyakorlati tudás), majd a vadbarom állam kitalálta, hogy neki bizony kereskedelmi-vendéglátói tanfolyam kell, különben nem dolgozhat ott. Aztán elment OKJ-s tanfolyamra, ritkán járt be (mivel tudta is az anyagot), aztán nem engedték vizsgázni és megvágták őt 700 ezer forinttal fél éves tanfolyamért. A bíróságon meg elmagyarázták neki (miután ott is kifizetett mindenféle illetéket), hogy fellebbezhet ugyan, de mivel aláírta a szerződést, amiben ez benne volt, ezért nem sok esélye van. Ráadásul munkaügyi központ által támogatott, hivatalos állami képzés volt (tehát nem ilyen újságcikkes baromság ráadásul).

    Persze lehet mondani, hogy mindenhol el kell olvasni a szerződés minden részletét és utánanézni (akkor devizahitelesek se lennének), ezzel csak azt akartam mondani, hogy mekkora átverések vannak.

    Na például erre nagyon jó az internet. Átfogó képet kap róla az ember, hogy az állam (aminek az eredeti funkciója az lett volna, hogy az állampolgárokat szolgálja) milyen korrupt csaló.

    Én mindig is bizalmatlan és szkeptikus voltam, de az ehhez hasonló átverések legtöbb áldozata pont ez a naiv réteg, akik hisznek benne, hogy vannak, akik tényleg segíteni szeretnének nekik és átfogó tájékoztatást nyújtanak.

    Elolvasni meg már csak azért sem olvassák el sokan az orruk alá tolt 10 oldalas szerződést, mert idegesen néznek meg beszólogatnak a hivatalokban. Mondjuk én magasról leszarom, ha meg sóhajtozik és forgatja a szemét, akkor elküldöm az anyjába. De ezzel a hosszállással is pont az a cél, hogy minél jobban, minél több embert beszopassanak. És itt is azok a naiv emberek esnek áldozatul, akik nem akarják "terhelni" szegény seggmeresztő, vogon ügyintézőt.

    "Ez kemény, de ma ez a helyzet, viszont sokkal könnyebb, ha bevalljuk magunknak, már jó ideje nem létezik az a modell, hogy élethosszig tartó munkahely."

    Attól, hogy bevallod magadnak még nem lesz könnyebb. Csak tudatosul benned a technológiai munkanélküliségnek hívott természetes tendencia léte, de ez még nem fog megmenteni attól, hogy ha szopóágra születtél, akkor ott is maradsz, mert hiába kapaszkodnál te fel, ha a létra alsó részéről hiányoznak a fokok.

    A gazdag családok gyerekei 4-5 nyelven beszélnek meg 3 diplomát letesznek és mellette minden lehetőségük megvan (magántanár, magániskola), plusz még kapcsolati háló is. Avagy mi szeretnél lenni? Igazgatóhelyettes apuci cégénél vagy marketingmenedzser a nagybátyád cégénél, esetleg vállalkozni támad kedved abból a sokmilliós tőkéből, amit apuci-anyuci félrerakott neked egy svájci bankszámlán?

    Velük nem tudsz versenyezni és a gazdasági olló egyre inkább növekszik.

    "Ma az élethosszig tartó tanulásé a pálya, mert egy elátkozott, felgyorsult világban élünk."

    De ha az alapok is hiányosak, mert szar iskolába jártál, akkor nincs mire építened. A kvantumfizikát is hiába magyarázod annak, akinek hiányoznak az alapok, mert nem fogja tudni értelmezni (mint egy puzzle, amiből hiányoznak a darabok). Pedig lehet, hogy ha az alapok meglennének, akkor akár még kvantumfizikus is lehetne/lehetett volna belőle.

    Az internet azoknak segítség, akik zsenik vagy magasan átlag felett teljesítenek, mert nekik tényleg baromi nagy kiugrási lehetőséget jelent, hogy viszonylag olcsón hozzáférhetnek.

    De ez még az átlagemberen nem fog segíteni. És most nem arról az "átlagról" beszélek, akiben a fejlődni akarás szikrája sincs meg és a neten is csak a sekélyes tartalmakra kap rá.

    "mindezzel együtt fontos, bár gyakran fejben baromi nehéz az önmenedzselés."

    Na ez meg a másik. Sokszor még egy adott szakterület zsenije is elvágta magát, ha önmagát adja és nem tud sem segget nyalni, sem finomkodni. De idealista cégvezetők is repültek már azért, mert azt mondták a részvényeseknek, hogy kapják be.

    [ Szerkesztve ]

  • MarQs

    senior tag

    válasz Penge_4 #22 üzenetére

    Amiket említesz, azok közül számos éppen abba a körbe tartozik, amire kvázi én is gondoltam, mikor a "...még mindig van előfeltétele a tudás megszerzésének..." gondolatomat pötyögtem.
    Tiszteletben tartom a véleményed! Bár a nyelvtanulás kérdésével merőben más, nem csak a véleményem, de a tapasztalatom is.

    [ Szerkesztve ]

    "Vagy fejlődsz, vagy hanyatlasz, nincs stagnálás!"

  • Glenda

    addikt

    válasz Penge_4 #22 üzenetére

    Ha jó vagy abban amit csinálsz, bejutsz költségtérítésesre, kapsz ösztöndíjat, ha tényleg olyan szar körülmények között élsz, szoctámot is.

    Öt év karrierépítés után többet fogsz keresni, mint a menedzser a nagybácsi cégénél. Úgyhogy a rendszer igen is jó.

    Másik felvetésedre reagálva, én is tudtam programozni, én sem jártam be, engem is elvágtak. Mit csináljak? Ha a jelenlét kötelező, akkor az.

    from r in rings where r.Owner == "Sauron" select r

  • Penge_4

    veterán

    válasz MarQs #23 üzenetére

    "Bár a nyelvtanulás kérdésével merőben más, nem csak a véleményem, de a tapasztalatom is."

    Akkor oszd már meg kérlek, mert engem is érdekelne. :)

    (#24) Glenda: "ha tényleg olyan szar körülmények között élsz, szoctámot is."

    Na meg ezt is rendesen át kéne dolgozni, mert jelenleg azoknak kedvez, akik direkt erre játszanak, aztán áll a sötétített merdzsó a garázsban a rokon vagy az asszony (akitől papíron elváltak és máshova van bejelentve) nevén.

    Akinek meg pár forinttal haladja meg a jövedelme az xy határt, vagy el vannak adósodva (ami miatt cseszheti még a magas jövedelmét is), vagy olyan helyen (pl. panel) lakik, ahol nem kevés rezsit fizetsz minden hónapban és nem tudod az erdőről "lopni" a fát, vagy egy háztartásban élnek vagy nem váltak el érdekből és még reggelig sorolhatnám mennyi különböző trükk van arra, hogy a maximumot kisajtolja az ember az állami támogatásokból.

    [ Szerkesztve ]

  • Glenda

    addikt

    válasz Penge_4 #25 üzenetére

    A miniszteri mellé azt hiszem automatice jár.

    from r in rings where r.Owner == "Sauron" select r

  • PPatrik

    aktív tag

    Most belenéztem egy tanfolyamba, és az első benyomásom az, hogy szép és jó ez az egész, de óriási lelki erő kell ahhoz, hogy az ember normálisan végig tudja csinálni. És elég érdekesen kezelik az időpontokat: Lehet jelentkezni a tanfolyamra a vége előtt pár nappal is, de közben már a határidős dolgokról ugye az ember lekésett, szóval végeredményben még ha tudja is, akkor is megbukik. Persze a tudás a fontos, így ez csak másodlagos, de akkor is érdekes. Szerintem azt fogom tenni, hogy most végig hallgatom az egész tanfolyamot, megoldom a feladatokat és ha a későbbiekben megint jelentkezem erre a tanfolyamra, és akkor is végig hallgatom, de akkor már esélyem is lesz átmenni. :)

  • MarQs

    senior tag

    válasz Penge_4 #25 üzenetére

    Nincs egy éves közelebbi tapasztalat: nyelvvizsga, angol, B2 szint (korábbi értelmezés szerint: középfok, komplex). Vizsga díja: 29.000 Ft.
    Ezt megelőző tanfolyam: összesen 100 óra, 1 tanóra 60 perc, tanfolyam felénél és végénél írásbeli + szóbeli felmérés, teljes díja 45.000 Ft.
    Ezt leosztva óradíjra: 450 Ft/óra.
    Nyelvvizsga végeredménye: sikeres, 85%.
    A kettő együtt nem éri el a #22-es kommentedben említett vizsgadíj összegét... ha arra értetted.
    De valójában nem erre az útra gondolok, ha azt mondom, ma ez a kérdés könnyebb, mint bármikor korábban... hanem arra, hogy egy általános + középiskolai oktatással össze lehet szedni azt a foghíjas(!) alapot, hogy a hálón ingyen felmarkolható anyagokat probléma nélkül fel lehessen önállóan dolgozni és a fejlődés útján, némi szorgalommal el lehessen indulni.
    Számos hivatalos, félhivatalos portál, blog foglalkozik a témával. Közülük ma, az egyik méltán legfelkapottabb, az 5 perc angol, nemzetközi porondon is díjazott lett, ingyenes. Van Gogöl Trenszlétörünk, ami, ha másra nem is, szótárazáshoz tuti jó, de ez is csak egy a jó pár közül, ingyenes. Kiejtés és hallás utáni gyakorlásához megint számos - szinte töménytelen - hangos anyagok áll rendelkezésre. Itt csak a fantázia szab határt, hogy hova fordul az ember, ingyenes.... és akkor még nem említettem a különböző spec megközelítésekkel operáló kereskedelmi forgalomban ((és egyéb, nem említhető forrásokból)) fellelhető kiadványokat gyakorló feladatokkal, tesztekkel, CD-kel együtt.
    Valójában erre az útra értem azt, "egyre inkább beigazolódik [...] hogy ma, kvázi társadalmi helyzettől és kortól függetlenül már egyre inkább csak az egyénen múlik, hogy mit szeretne az élettől."
    Jó példa erre a mai cikk tárgy - köbö támogatja is a gondolatot... szerintem. :)

    Ui.: bár továbbra is él - mert a Föld neve egyelőre mégsem Kánaán - hogy "Persze, még mindig van előfeltétele a tudás megszerzésének...", de mégsem annyi, mint néhány évtizede....

    [ Szerkesztve ]

    "Vagy fejlődsz, vagy hanyatlasz, nincs stagnálás!"

  • Penge_4

    veterán

    válasz MarQs #28 üzenetére

    "egy általános + középiskolai oktatással össze lehet szedni azt a foghíjas(!) alapot, hogy a hálón ingyen felmarkolható anyagokat probléma nélkül fel lehessen önállóan dolgozni és a fejlődés útján, némi szorgalommal el lehessen indulni."

    Én meg erre mondtam, hogy iskolája válogatja. Nálunk az amúgy sem túl nagy óraszámban tartott angol órák háromnegyed része az osztály fegyelmezésével ment el.

    ""Persze, még mindig van előfeltétele a tudás megszerzésének...", de mégsem annyi, mint néhány évtizede...."

    Ezzel egyetértek, elvégre pl. ha Kongóban vagy Bangladesben születtünk volna, még nehezebb lenne. (Bár akkor meg legalább az állam nem gáncsolna ennyire :D)

    Csak próbáltam árnyalni a képet, mert kicsit olyan hatást keltett, mint mikor a politikusok kampányolnak*, és ez az előfeltételes rész az előző mondat után úgy hangzott, mintha csak az állami oktatást (legyen bármilyen minőségű, ami mondjuk nagyon nem ugyanaz a fővárosban és vidéken és vidéken belül sem mindegy, hogy mondjuk Debrecen vagy Mucsajröcsöge) értenéd alatta.

    * Mikor jellemzően összemossák az elméleti lehetőséget a gyakorlati lehetőségekkel.

  • #41635072

    törölt tag

    válasz Penge_4 #22 üzenetére

    Pár dologra reagálnék ,de tudom hogy úgyis megmagyarázod:

    "mert szar iskolába jártál"
    Az egész a szorgalmon és a motiváción (érzelmi intelligencián) múlik. Erre kár hivatkozni. Nyílván könnyebb, ha motiváló környezetben vagy, de ha szar iskolában is lusta voltál, akkor máshol is csak a minimumot sajátítottad volna el.

    "A kvantumfizikát is hiába magyarázod annak, akinek hiányoznak az alapok,"
    Kvantumfizika pont az a témakör, amihez nem kellenek az alapok, legalábbis gimnáziumi szinten. Gondolom jól hangzik és ezért ezt markoltad fel.

    "Az internet azoknak segítség, akik zsenik vagy magasan átlag felett teljesítenek, "
    Ez hatalmas nagy hülyeség. Aki zseni, annak semmi újat sem tartogat az internet. Sőt, egyetemi tanulmányaimhoz sem tudok többlet információt nyerni, mert a világhálón mindenből csak az alapok, érdekességek vannak fenn. A könyveim tartalomjegyzéke kb, de inkább még az sem.

    Végül pedig egyes jómódú porontyok nem a pénzüknek köszönhetően szereznek több diplomát, hanem mert elvárásokat támasztanak velük szemben. Könyveket bárki tud venni, még a szegények is, vagy ott a könyvtár. Mellesleg a legtöbb általam ismert (egyetemi) tanár, tudós, értelmiségi szerény anyagi körülmények között élt gyermekkorában. Pont, hogy a kitörés iránti vágy hajtotta őket előre.

    Akkor nőtt fel az ember, ha megtanulta magát hibáztatni mások helyett. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • #41635072

    törölt tag

    válasz #41635072 #30 üzenetére

    Ehhez még hozzáfűznék néhány személyes tapasztalatot:

    Matek-Fizika fakultációs osztályba jártam, de a matematika oktatás sajnos szörnyű volt.
    A 4 év alatt egyszer sem nyitottam ki a matematika csodás 8 kötetes gyűjteményét ellenben az egyik osztálytársammal. Ő most előrébb van, komolyabb dolgokat tanulhat komolyabb helyen. Egyikőnk sem gazdag. Az egyén személyes intelligenciján múlott az egész.

    Egy másik történetecske:
    A NASA Marsprogramjának megalapozója és úttörője az én városkám melletti tanya(!) általános iskoláját járta ki. Gondolhatod milyen készségfejlesztés történt ott... Ellenben önszorgalmából bejutott a Műegyetemre. Persze mindemellett több diáknak tartott magánórakat naponta és alantos munkákat végzett különböző helyeken, hogy ne haljon élen. Mégis olyan magasságokba emelkedett, hogy több amerikai és magyar egyetem dísztoktora.

    Ez csak két tanulságos szöszenet, de tudnék még rengeteg hasonlóval szolgálni. Érdemes átgondolni és levonni belőle a tanulságot. Sosem késő!

  • Penge_4

    veterán

    válasz #41635072 #30 üzenetére

    Motiváció akkor van, ha valaki felébreszti benned. Máskülönben csak utólag, túl későn jössz rá, hogy máshogy is lehetett volna. Nem azt mondom, hogy a környezet 100%-ban mindent megold és kompenzálja a rossz nevelést és bármit.

    De az viszont evolúciósan kódolt ösztön, hogy az ember mindig a legkisebb ellenállás irányába törekszik. Később alakul ki az élettapasztalatok és a tudás, ismeretanyag útján a képesség arra, hogy nagyobb áldozatokat hozz a hosszútávú siker érdekében.

    Ha ezt nem kapod meg kicsi korban (a szüleidtől sem, elvégre ők sem véletlenül élnek szar környéken és szültek meg téged szar környékre), akkor később fogsz rájönni. Továbbá a visszahúzó környezetnek még van egy olyan mellékhatása is, hogy ha valamilyen úton-módon mégis felébredne valami halvány motiváció, tapasztalatok hiányában minden ellenpélda hatványozott súllyal fog bírni. Később jössz rá (és igen, ebben is hasznos tud lenni az internet), hogy amit te láttál a saját kis mikrokörnyezetedben az nem feltétlenül reprezentatív minta a globális egészre vonatkozóan.

    "Akkor nőtt fel az ember, ha megtanulta magát hibáztatni mások helyett."

    Szerintem meg akkor, ha sikerült visszavezetnie az ok-okozati láncot és megérteni a világ működését, mozgatórugóit.

    És akkor önmagát csak a saját rossz döntéseiért kell hibáztatnia, azért felesleges, amiről nem ő tehet, illetve azért, ami az élete bizonyos szakaszaiban az akkori élettapasztalatai alapján helyes döntésnek tűnt.

    "Ez csak két tanulságos szöszenet, de tudnék még rengeteg hasonlóval szolgálni. Érdemes átgondolni és levonni belőle a tanulságot. Sosem késő!"

    Azért az anekdotikus bizonyításokat érdemes helyükön kezelni. Szép dolog ha valaki motivációt merít sikertörténetekből, de ha nagyon elszállunk a realitásoktól és a véletlenekre bízzuk magunkat, akkor baromi nagyot koppanhatunk.

    Ez a fordítottja annak, mint mikor valaki azért nem csinál valamit (pedig minden lehetősége meg lenne), mert van egy csomó ismerőse, aki ellenpéldaként szolgál az adott szempontból.

    Nem árt 1-1 esetet önmagában elemezni és ízekre szedni, hogy felfedezzük benne, mi vezetett sikerhez és melyek az irreleváns, illetve a csak kis mértékben releváns tényezők.

    [ Szerkesztve ]

  • MarQs

    senior tag

    válasz Penge_4 #29 üzenetére

    ...értem, hogyan érthetted. :)
    Thx a választ!

    "Vagy fejlődsz, vagy hanyatlasz, nincs stagnálás!"

  • D_r_u

    tag

    válasz zseko #17 üzenetére

    Egy kurzust végeztem még csak, az alapján:
    Van videó is: a diasort a bácsi (vagy néni) végigveszi, tehát mintha az előadás lenne felvéve, csak nem látod az előadót, de hallod, ahogy magyaráz, látod, ahogy rajzol.

    És ha ez esetleg bátorít, akkor: amit én csináltam, ott be lehetett állítani feliratozást is a videó alá. Nem tudom, hogy ez minden esetben így van-e, de egy próbát megér.

  • .mf

    veterán

    Köszi a cikket! :R Több ismerősömnél is felbukkant már, csak eddig még sosem jutottam odáig, hogy meg is nézzem, mi ez. Ez a cikk már felkeltette annyira az érdeklődésem, ha egyszer több időm lesz, bele is vágjak.

    (#3) Feketelaszlo
    "pláne hogy jön a nyár és (talán) az emberek többsége szeretné valami értelmes és hasznos dologgal múlatni idejét."

    :DDD Ha azok az emberek diákok.

    (#13) Penge_4
    (#22) Penge_4

    Tiszteletben tartom a véleményed, de baromira nem értek egyet. Sőt, abban pont azt a magyaros pesszimista, fanyalgó, önsajnáltató, de mégis a karnyújtásnyira lévő lehetőségeket kihagyó, aztán a lehetőségeket kihasználóra ujjal mutogató jelleget látom, ami egyre inkább szembeötlő itthon, minél többet dolgozok külföldön.

    Angolból egyetlen különórát nem vettem, legfeljebb egy-két angolos táborba küldtek el szüleim iskolás koromban, de ezek is iskolai szervezésű meg hasonlók voltak, amik, gondolom, megfizethető kategória. Angol-tagozatos általánosba jártam, már annak a végén letettem a középfokút, majd gimiben a felsőt. Franciából se vettem egyetlen különórát, tanfolyamot sem, mégis letettem a közepet egyetemen. Kiskoromban a család elég szűkösen, szerényen élt, mégis elvégeztem egy egyetemet, és egy nyelvből van felső-, kettőből középfokú, és még egy, amiről bár papírom nincs, de egy erős alapfoknak, kis híján középfoknak nevezném.
    Nem attól lesz valaki "4-5 nyelven beszélnek meg 3 diplomát letesznek", mert gazdag szülők gyerekei, hanem mert van hozzá fejük, szorgalmuk és önfegyelmük. Az anyagi lehetőségek ezt nem tudják mind kiváltani. Sőt, nekem pont az a tapasztalatom, hogy épp ellenkezőleg, a szerényebb anyagi háttérrel rendelkezők voltak szorgalmasabbak és náluk volt nagyobb az önfegyelem is, ez a kettő pedig már fél siker. Lehetőségek márpedig most is vannak. Sőt, egy Amerikához vagy akár még egy Egyesült Királysághoz képest sokkal jobbak is. Tudtommal még most is a diákok egy elég széles rétegének ingyenes a felsőfokú oktatás. Tankönyvekre van támogatás, és a könyvtárból is lehet kölcsönözni. Nyelvet tanulni? Itt az egész fene nagy internet. Adott ország oldalaihoz, újságaihoz, filmjeihez sose volt még ennyire könnyű hozzájutni. Rengeteg online oktató anyag van, ingyenes is. Könyvtárakban is vannak kölcsönözhető tananyagok, nyelvkönyvek. Hallani idegen nyelvű társalgó klubokról is, ahol lehet gyakorolni. Lehet olyan diákmunkát is keresni, amiben külföldiekhez vagy közel, gyakorolhatod a nyelvet, és még ha nem is sokat, de még pénzt is kapsz érte. Egyszóval rengeteg lehetőség van. Akinek ideje van, onnan már csak elhatározás és kitartás kérdése. Lehet, hogy ez elég közhelyesen hangzik, meg szerinted csak duma, nekem viszont tapasztalat. Jelenleg is külföldre szóló munkaszerződésekkel dolgozok, nem pedig "Igazgatóhelyettes apuci cégénél vagy marketingmenedzser a nagybátyád cégénél, esetleg vállalkozni támad kedved abból a sokmilliós tőkéből, amit apuci-anyuci félrerakott neked egy svájci bankszámlán". S (úgy tűnik, hogy) meg vannak velem elégedve, mert keményen, igényesen és becsületesen dolgozok, a problémákon és munkaidőn leakadás helyett a megoldásokra és a feladat végrehajtására koncentrálok. Ezek szerintem bármilyen munkára ráhúzható értékek. Ennyi.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • Zsolizsoker

    csendes tag

    válasz Penge_4 #32 üzenetére

    Sohasem késő semmi. A lényeg, amikor valaki megérik arra, tegyen a dolgokért. Különben az álom álom marad.:-)

    zsolizsoker

  • Penge_4

    veterán

    válasz .mf #35 üzenetére

    "Sőt, abban pont azt a magyaros pesszimista, fanyalgó, önsajnáltató, de mégis a karnyújtásnyira lévő lehetőségeket kihagyó, aztán a lehetőségeket kihasználóra ujjal mutogató jelleget látom, ami egyre inkább szembeötlő itthon, minél többet dolgozok külföldön."

    Akkor hajrá! :D De azért amikor éppen nem dolgozol, akkor gondolkozz el rajta, hogy miért is mentél ki és hogy tenné ugyanezt az országnak nagyon nagy százaléka (talán az über-hazafiakat meg a tényleg züllött vagy belefásult egyedeket leszámítva), ha lehetősége lenne rá.

    "Nem attól lesz valaki "4-5 nyelven beszélnek meg 3 diplomát letesznek", mert gazdag szülők gyerekei, hanem mert van hozzá fejük, szorgalmuk és önfegyelmük."

    Akkor újra, máshogy fogalmazva: Ha csóró vagy (és nem tartozol az emberiség azon kis százalékába, akinek mégis sikerül vagy éppen ez ösztönzi) az esélyeid drasztikusan lecsökkennek. De ettől még a másik oldalon is hiába vannak meg a lehetőségeid, ha egy elkényeztetett kis izé vagy és nem élsz velük.

    "Sőt, egy Amerikához vagy akár még egy Egyesült Királysághoz képest sokkal jobbak is."

    Ha így gondolod, miért nem jössz haza? :D Legalább önmagadnak ne mondj ellent. Azért tipliztél, amiért minden ember (aki tehetné, csak sajnos külföldön sincs hely mindenkinek) tiplizne az első adandó alkalommal.

    "Lehet, hogy ez elég közhelyesen hangzik, meg szerinted csak duma, nekem viszont tapasztalat."

    Lehet, hogy a nagy tapasztalás közepette kicsit összemostad Magyarországot külfölddel, ami nem a te hibád, rengetegen elkövetik, ugyanis külföld felé megy ám az országimázs vetítése.

    (#36) Zsolizsoker: "A lényeg, amikor valaki megérik arra, tegyen a dolgokért."

    A nagy számok törvénye alapján, ha valaki minden reménysugarat megragad, nagyobb lesz az esélye, mintha a megfelelő lehetőségeket várja/keresi. Akárcsak a lottón, ha valaki hetente 1000 szelvénnyel játszik.

    Viszont a nagy számok törvénye alapján ha valaki minden reménysugarat megragad abból sokkal nagyobb eséllyel lesz lecsúszott csöves, vagy olyan örök-optimista, aki semmire sem vitte az életben, minthogy valóban vigye bármire is.

    [ Szerkesztve ]

  • Mr Paris

    tag

    válasz .mf #35 üzenetére

    A cikk és a lehetőség tényleg jó annak mint a cikkben is írják "megvan az előfeltétele a tudás megszerzésének", de sajnos Penge_4-nek nagyon sokban igaza van
    Mert pl. azt sem szabad elfelejteni, hogy vannak olyanok, akik mint már elhangzott szar környezetbe születtek.
    Te is írod, hogy küldtek táborba, mert pl. neked megadatott én pl. diákkoromban is dolgoztam nyáron, hogy legyen mit enni otthon, mert anyám csóró közalkalmazott volt, apám meg otthagyott minket...(nem sajnáltatás miatt írom, ez tény)
    Gyerek korom óta dolgozom, esti suliban szereztem szakmát, nem jártam nyelvtagozatos suliba sose sajnos, az esti suli meg a meló mellett gyakorlatilag nem jutott időm nyelvet tanulni. Mostani melóm is olyan sajnos, hogy még hétvégén is sokszor dolgozom, meg du. is, gyakorlatilag össze egyeztethetetlen egy nyelv sulival. Próbáltam mindenféle netes meg könyvből nyelvtanulást, de sajnos olyan vagyok akinek igen is kell a szakértő segítség ha megakadok. Nem mondom, hogy valamilyen szinten nem tehetek róla, hogy nem beszélek, csak nagyon kis részét értem meg az angolnak, de azért nem szabad beskatulyázni embereket , mert nagyon sokféle életút van kinek ez jut kinek az, de azért az apuci cégénél dolgozók diplomája sem mind saját magának köszönhető, tisztelet a kivételnek. De nyelvtudás nélkül ma félkarú az ember... szerintem

    szerk.
    Ja igen és amit még kihagytam, hogy egy bizonyos kor után már csak nehezebben veszi be az ember a tudást, meg nehezebben is vág bele, de igaz ez is hozzáállás kérdése, na meg motivációé

    [ Szerkesztve ]

    ''Minden ellenállás hasztalan'' vagy mégsem?

  • .mf

    veterán

    válasz Penge_4 #37 üzenetére

    "Ha így gondolod, miért nem jössz haza? Legalább önmagadnak ne mondj ellent. Azért tipliztél, amiért minden ember (aki tehetné, csak sajnos külföldön sincs hely mindenkinek) tiplizne az első adandó alkalommal."

    Itthon vagyok az év legnagyobb részében. Nem települtem ki: ha olyan a szerződésem, hogy x ideig permanensen kint kell tartózkodni, akkor addig kint vagyok, de utána hazajövök; máskülönben viszont, ha csak lehetséges, home office-ban itthonról dolgozok.
    Ha nem ilyen lenne a munkám, akkor se költöznék ki véglegesen külföldre. 3, max 5 év, az jól mutat az önéletrajzban, avval már jobb feltételekkel lehet utána itthon is állást kapni (még ha fizetésben így is nagy visszalépés lesz).

    Ha az Amerika és Egyesült Királysággal való összehasonlításon akadtál fenn, lehet, hogy meglepő, de tényleg így van, itthon jobbak a továbbtanulási esélyek. Mindkét helyen a neves egyetemeken nagyon magas a tandíj és arányaiban sokkal kevesebben kapnak ösztöndíjat. Amerikáról ugyan nem tudom behatóbban, de Angliában még az iskolarendszer is egy plusz nehezítés. Lakóhelyednek megfelelően sorolnak be iskolába - a "jobb", drágább környékeken vannak általában a jobb, nevesebb iskolák, ha viszont rossz környéken vagy, ott rosszabbak az iskolák is (kicsit általánosítás, de sajnos nem esik messze a valóságtól). Onnan csak sok önszorgalommal és iskolán kívüli tanulással tudsz bejutni egy jobb középiskolába, majd utána úgy egyetemre, hogy a jó tanulmányi eredményeidért még ösztöndíjat is kapj. Ott sokkal inkább létezik az az általad emlegetett vagyoni helyzet által meghatározott képzettség és lehetőségek, mint itthon.

    "Lehet, hogy a nagy tapasztalás közepette kicsit összemostad Magyarországot külfölddel, ami nem a te hibád, rengetegen elkövetik, ugyanis külföld felé megy ám az országimázs vetítése."

    Nem igazán értem, hogy ezzel mire célzol.

    (#38) Mr Paris
    "Mert pl. azt sem szabad elfelejteni, hogy vannak olyanok, akik mint már elhangzott szar környezetbe születtek.
    Te is írod, hogy küldtek táborba, mert pl. neked megadatott én pl. diákkoromban is dolgoztam nyáron, hogy legyen mit enni otthon, mert anyám csóró közalkalmazott volt, apám meg otthagyott minket...(nem sajnáltatás miatt írom, ez tény)
    Gyerek korom óta dolgozom, esti suliban szereztem szakmát, nem jártam nyelvtagozatos suliba sose sajnos, az esti suli meg a meló mellett gyakorlatilag nem jutott időm nyelvet tanulni.
    "

    Persze, vannak objektíven is hátrányos esetek, amikor valaki önhibáján kívül van korlátozva lehetőségeiben. Viszont bíztatásként azt mondanám, hogy nekem az szűrődik át az esetedből, hogy képes vagy rá. Tisztában vagy avval, hogy meg kell dolgozni az eredményért, ismered a kemény munkát. Van benned szándék és kitartás is, ahogy munka mellett is elvégezted az esti iskolát.

    Nem tudom, hogy milyen a mostani munkád - írtad ugyan, hogy hétvégenként is dolgozol, de mennyire intenzív? Ha vannak közte holtidők, amikor ott kell lenned, de nincs feladatod, ajánlanám a kifejezetten egyszerűsített nyelvezetű és szókincsű könyveket; utána pedig az Agatha Christie krimiket, amiknek a nyelvezete ugyancsak egyszerű. Továbbá hallgatni angol nyelvű rádiót csak úgy "háttérzajként", valamint nézni felirat nélküli angol műsorokat, filmeket. Még ha eleinte, vagy talán sokáig is alig fogsz belőlük egy-két dolgot érteni, szépen lassan kifejezések, szófordulatok, szerkezetek elkezdenek leülepedni. A nyelviskolákban megtanulni csak az egyik fele a dolognak, ez a másik fele.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Penge_4 #32 üzenetére

    "Motiváció akkor van, ha valaki felébreszti benned."

    Miért kell mást okolni vagy másra várni, hogy változzon az ember élete? :F

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • Zsolizsoker

    csendes tag

    válasz Polllen #40 üzenetére

    Szerinted másoktól függ, hogy mit szeretnék? Előfordul, hogy vannak dolgok, amiről úgy gondolja az ember , hogy nem érdemes foglalkozni vele, ám valaki kedvéért mégis megtesszük, és élvezzük azt, végül az is kiderülhet, hogy ráadásul jól csináljuk. De egy csomó dolog nem ilyen. Pl. a nyelvtanulás sem. Már egy óvodás is tudja, hogy ha egyszer nagy lesz, más országok nyelvén is kell hogy tudjon beszélni.:-)

    zsolizsoker

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Zsolizsoker #41 üzenetére

    Nem neked címeztem és nem is tőled idéztem...

    Penge kolléga mondata önmagában nagyon veszélyes, mert ezzel másra hárítja a felelősséget. Ő nem okolható azért, mert xy dolgot nem tud, nem motiválták rá mások... Ők a hibásak... :P

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • Penge_4

    veterán

    válasz Polllen #42 üzenetére

    A felelősség mindig is összetett dolog volt. Ezt a 100%-ban tiéd a felelősség dolgot pár sikeres ember találta ki és kezdte hangoztatni, ezzel egyrészt növelve a saját egóját, mert azért mégiscsak a legfaszább lelki maszturbáció, amikor az ember bebeszélni magának és el is hiszi, hogy nem azért van sportkocsija, luxusvillája és nem azért nyaral a Bahamákon, mert jókor, jó helyek született és legalább aránylag normális környezetben. Ez a narcisztikus emberek utolsó mentsvára.

    Persze amikor beszopja és meredeken elindul a lejtőn, akkor ez az a típus, aki 180°-os fordulatot hajlamos mindenért a környezetet okolni (még olyasmiért is, ami ténylegesen a saját felelőssége), mert csak így él túl az egója. Különben összeomlana.

    Az evolúció során mindig is korlátozott felelősséggel bírt az egyén.
    1. A természet erőit nem befolyásolhatta (most is csak éppen hogy képesek vagyunk előre jelezni dolgokat).
    2. A saját, kapott génkészletét nem befolyásolhatta. (És akkor még csak a génekről beszéltünk, a DNS degenerációról nem, alkoholista, dohányzó, drogos szülőkkel vagy éppen egy atomkatasztrófa általi sugárzás által. Esetleg hibás oltóanyag, vagy éppen szülői fanatizmus miatti oltástiltás miatt bekövetkezett visszafordíthatatlan károk, ez is megérne egy hosszabb kivesézést).
    3. A születési helyét nem befolyásolhatja. Ez már az ősidőktől így van. Az ősember is nagyobb eséllyel élt túl Afrikában, mint ha az Északi-Sarkon született. Ettől függetlenül ironikus módon a kivándorolt ősember a civilizáció csúcsát a hidegebb (vagy mérsékelt) éghajlatokon hozta létre később. De ehhez kellett egy megfelelő fejlettségi szint, hogy erre képes legyen.
    4. A környezetet csak mérsékelten befolyásolhatja. Mondhatni, az adott lehetőségeken belül azokból válogathat, akik elfogadják őt. Pl. hiába szeretne egy 6-8 éves gyerek a jól szituált családok gyerekeivel játszani, amikor azok lenézik, megalázzák, miközben egy még nála is szakadtabb gettócigány banda teljes mellszélességgel kiáll mellette. Élettapasztalatok hiányában kialakul benne a kép, hogy erre számíthatok és megbízhatok benne, ellentétben a gazdagok szemét rohadékok. És csak később, a kor előrehaladtával kezd majd el finomodni ez az álláspont. Persze vannak olyanok, akik még nyugdíjas korukban is megrekednek ezen a vadul általánosító szinten, ők valóban reménytelenek.

    A fejlett társadalom és civilizáció kialakulásával pedig egy újabb külső héj került az evolúció fölé. Értsd: Ha anno a törzs legfaszább mamutvadászának csökevény gyereke született, hiába próbálta tanítgatni meg a legjobbat nyújtani neki, más fiatalok vették át a helyét, a legkiválóbbak, a családi vérvonal elvarrta magát.

    Míg ma a felhalmozott vagyon egy univerzális lehetőséget biztosít arra, hogy hátrányból is hatalmas előnnyel indulj. Mintha a Forma 1-et (ahol bizonyos, ember-ember között is adott különbségeket leszámítva aránylag ragaszkodniuk kell egy központi szabályozáshoz az autók specifikációit illetően) hasonlítanánk össze egy olyan versennyel, ahol a futó, a biciklis, a motoros, a hummeres, a harci tankos és a Ferrari-s, valamint a vadászrepülőgépes versenyez egymással.

    Persze abban igazad van, hogy az igazság sokszor veszélyes álláspont.

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Penge_4 #43 üzenetére

    Tanulásról és nyelvtanulásról beszélünk ma Mo-n. Legjobb tudomásom szerint. Az általad komponált szösszenet ?hasznos?, de túl általános.
    A hasznosságot azért kérdőjelezem meg, mert a felnőtté válás egyik alappillére az, hogy felelősséget vállalunk a tetteinkért, azokért a dolgokért, amik rajtunk múlnak. A válaszod azt sugallja, mintha Istenként azt állítottam volna, minden az egyénen múlik... :U

    Ma itthon, aki ebbe a fórumba tud írni és olvassa, az tanulni is tud. Aki ilyen helyzetben van és azt mondja, azért nem tudok angolul, mert nem motiváltak rá, az csak másra mutogat.

    Azért nem tud angolul, mert nem akart megtanulni angolul. Mindenki magának tanul.

    Itt vissza lehet csatolni a szösszenetedhez, hogy valakinek ez a tanulás a körülmények és képességei miatt könnyebben megy valakinek meg nehezebben, de ettől még az az egyén döntött úgy, hogy a szabadidejét hogyan használja fel. Ergo ebben a témában nem az az általános, hogy azért nem tanult meg valaki egy idegen nyelvet, mert nem volt rá lehetősége, hanem azért, mert úgy döntött leszarja.
    Természetesen vannak olyan emberek, mint ahogy az egyik posztoló is írta, akiknek nincs rá idejük munka/család mellett. Ha ő ezt megjelöli és nem kifogásokat keres, felnőttként viselkedik.

    Szóval az alap gondolat, hogy azért nem tudok angolul, mert nem motiválták továbbra is téves és káros.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • Penge_4

    veterán

    válasz Polllen #44 üzenetére

    "A válaszod azt sugallja, mintha Istenként azt állítottam volna, minden az egyénen múlik..."

    Ha nem így értetted, akkor elnézést. Elég sok elitista van itt a fórumon, aki ezt állítja és köpköd a magas lóról.

    "Aki ilyen helyzetben van és azt mondja, azért nem tudok angolul, mert nem motiváltak rá, az csak másra mutogat."

    Részben ezzel is egyetértek, elvégre aki az internet előtt van, már sokkal előrébb van, mint az, akinek még ez sem adatott meg. De ettől függetlenül előnyben lesznek mindazok, akik
    1. Eleve angol anyanyelvvel születtek.
    2. Jobb oktatásban részesültek. (családtól és körülményektől függetlenül).
    3. Jobb, hatékonyabb emberi kapcsolatokkal rendelkeznek. Például nem egy ismerősöm, akik vagy még nálam rosszabb helyzetben voltak, vagy magasról estek lejjebb (pont az életformájuk miatt), csak mert "menő arcok" az amúgy önpusztító, pénzszóró mentalitásuk mellett hirtelen rájuk mosolygott a szerencse, kipattantak külföldre és gennyesre keresik magukat. Az már egy másik dolog, hogy 1. ha ugyanilyen hülyék maradnak (amire nagy az esély), akkor elszórják az ott keresett pénzt is és öregkorukra ha egyáltalán megérik majd nyomorognak. 2. az önpusztító, pénzszóró mentalitás bár rengeteg kaput megnyit (=emberi kapcsolatok), de nagyon rossz konverzióval dolgozik. Értsd: 100-ból néhánynak ha összejön, a többi süllyed szépen lassan egyre lejjebb és tornyosulnak az adósságok.

    Ezt lehet panaszkodásként is értelmezni, de nem az. Ez csak tényszerűség. És ahogy az utolsó pontban is látszik, el lehet ám cseszni és lehet előnyből is hátrányt kovácsolni, ha hülye az ember.

    Meg ahogy előttem szólók is írták, még ha nem is munka, család, gyerek, akkor is vannak az embernek szükségletei, elvégre nem gépek vagyunk. Ennél fogva pedig bejön a képbe egy 4. pont is: Szorgalmasabb az illető.

    "Szóval az alap gondolat, hogy azért nem tudok angolul, mert nem motiválták továbbra is téves és káros."

    Motiváció mindenképp kell. Az nyilván nem kifogás, hogy "nem motiváltak", az viszont már annál inkább, hogy egy nem hivatalos angol tudással mennyivel lesz előrébb az adott ember. Akinek munkaköréből adódóan kell, vagy aki előnyt tud kovácsolni belőle a közeljövőben (ezt még a korábban valaki által linkelt 5 perc angol oldalon is írták, hogy ha nem használod, elfelejted) az szerezhet ezáltal motivációt.

    Konkrét cél nélkül nincs motiváció. Ezen kívül van még a belső kényszer, avagy manipuláció (lásd: pl. vallásos emberek akik azért nem csinálnak valamit mert félnek a pokol tüzétől) és a külső kényszer, ami lehet közvetett (lásd, pl. kapitalizmus: szar munka szar pénzért, de ha nem csinálod, akkor nem tudod fizetni a kaját, rezsit, kilakoltatnak, csöves leszel és meghalsz) és közvetlen (lásd: rabszolgatartás vagy szülői szigor).

    Ezek nélkül a Földön minden életforma genetikailag kódolva a legkisebb ellenállás irányába törekszik.

  • Sir Ny

    senior tag

    válasz Polllen #44 üzenetére

    ,,Azért nem tud angolul, mert nem akart megtanulni angolul. Mindenki magának tanul."

    miért kéne/kellett volna angolul tanulnom? Mi lett volna az ok/cél, hogy elkezdjem? Ha teljesen random gyerek vagyok Bivalybasznádon, egyáltalán honnan pattanna ki a fejemből az idea, hogy na jó, akkor én most napi 0.5-1-2 órát angol tanulással töltök az interneten, angol filmeket nézek ezentúl, eljárok a nyíregyházi autodidakta angolos társaságba (már ha létezik nyíregyháza bivalybasznádtól egy járásra/biciklizásre, vagy mákom van és a szüleim oda irattak. Ha nincs nyíregyháza közel, akkor ez ellőve).

    Minden amit tudok abból fakad, amit látok. Minden amit látok: az összes osztálytársaim napi n órát néz tévét, és k órát online facebookon. A tanárok és a szülők az Érettségit említik, mint elérendő célt.

    Az angoltanulás még ötlet szinten sem merül fel, de ha felmerül, akkor sem úgy hogy arra bírjon engem hogy a napi szórakozásból ere fordítsak. (amúgy a tévé azt mondta, hogy szabadidőmben sportoljak napi 1 órát, olvassak magyar szerzőket és tanuljak hegedűzni ha valami későbbi karrieremre hasznos hatásút akarok. Azt nem, hogy angolul tanuljak, és menjek el az országból)

    Gondolom ilyen lehet a helyzet Nyíregyházán is amúgy, Budapesten egy fokkal jobb.

    Csak hogy egy hozzám közelebbi példát a promócióról. Nálunk kéthetente jönnek az emberek, és Cambridge-ről beszélnek, hogy ott milyen istenkirály, mindenki menjem Cambridge-be, a tandíj nem lényeg(!), lehet kölcsönt felvenni amit az angol állam nem tud/akar visszavenni, angol nyelvvizsga sem kell, be lehet ígérni, hogy meglesz, etc etc. Nagyjából az osztály fele/harmada Cambridge-be fog jelentkezni. Hasonlítsuk ezt össze az olyan iskolákkal, ahol nem reklámozzák: körülbelül 0 fog kimenni külföldre. Azt se tudják, hogy vannak olyan cégek, amik ezzel foglalkoznak hogy egyengetik a külföldi tanuláshoz az utat (gazdag szülők gyerekeinek persze), de ötletszinten is miért merülne fel, hogy külföldön jobb, hogy mekkora előny (miért, mekkora?) kint tanulni, nem hogy kitűzni mint minden akadályon, tűzön-vízen át, lemondásokkal és hosszú távokkal elérendő célt.

    on topic: tetszik az oldal videólejátszója, fel lehet benne gyorsítani a videót hogy a professzor mulatságos magas hangon beszéljen

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Sir Ny #46 üzenetére

    Akinek nem inge, nem veszi magára. :U

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

Új hozzászólás Aktív témák